"Zekât, her şahıs için sebeb-i bereket ve dâfi-i beliyyattır. Zekâtı vermeyenin, herhalde elinden zekât kadar bir mal çıkacak; ya lüzumsuz yerlere verecektir, ya bir musibet gelip alacaktır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Zekat sadece toplumsal ve sınıflar arası bir köprü görevi görmüyor. Zekat aynı zamanda her bir insanın hayatını bereketlendirip, muhtemel bela ve musibetlere karşı da bir zırh oluyor. Yani zekatını hakkı ile veren bir zenginin hem malı bereketleniyor hem de başına gelebilecek bela ve musibetlere engel oluyor. Tabiri yerinde ise zekat her insan için manevi bir sigorta görevi görüyor. Zekat verilmediği takdirde insan hem manevi açıdan hem de maddi açıdan büyük bir risk ve tehlike altına giriyor. Maddi anlamda maddi musibetlere maruz kalırken manevi anlamda da ebedi hayatını mahvediyor.

"Cezalar amelin cinsine göre verilir." kaidesince kıtlık, ekonomik kriz, enflasyon, ticari malın telef olması vesaire gibi birçok musibetin manevi sebebi zekatın terk edilmesi şeklinde değerlendirilebilir. O yıl içinde 2.000 TL zekat vermen gerekir, vermezsin, araban bir kazaya karışır 2.000 TL hasar açar. Allah zekat vermeme günahının cezasını bir şekilde insana ödetir. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Zekat ve yardımlaşmanın tesis edildiği toplumlarda muhtaç kimse kalmayacağı için gasp, hırsızlık, haset ve kinden dolayı mala zarar verme gibi durumlar da olmayacaktır. Mal, ticaret, sermaye, huzur ve güven içinde olacaktır, bu da zekatın başka bir faydası oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...