Block title
Block content

Zikir, fikir, şükür meselesini nasıl anlamamız gerekiyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Başta bismillah zikirdir. Ahirde, elhamdulillah, şükürdür. Ortada, fikir ise; mevcut nimetlerin üzerinde tecelli eden esma-i ilahiyeyi okumaktır. Bu, sadece rezzakkiyete talluk eden bir formül değildir; her esmanın tecellisi için kullanılmalıdır.

Mesela; kitap okurken, Allah istifademizi artırsın ve bu istifademizi her iki dünyada hakkımızda hayırlı kılsın diye, onun adıyla başlamak gerekir. İlim tahsil etme imkân, sıhhat ve sağlığını verdiği için de hamd ve şükür etmek lazım ve keza.. Kitaptaki yazılar, gözlerden girip beyne nasıl intikal ediyor ve nasıl manaya dönüşüyor. Bu mekanizmayı kuran zatın büyüklüğünü düşünüp, fikir etmekle imanını artırır. Her hayırlı şeye besmeleyle başlanır. Başımıza gelen (küfür ve isyan dışında) ve karşılaştığımız her şey hamde değerdir. Bediüzzamanın, hapishanelere girerken bile sabırla beraber, durmadan şükür etmesi gibi.

Ve keza; kâinat safahatındaki her şey düşünce ve tefekkür kaneviçesi (El ile yapılan işlemlerde kullanılan, sentetik ve seyrek tüllere de kaneviçe adı verilir.) üzerinde işlenmiş birer dantela gibidir. Zişuurları fikretmeye davet etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

ufukalem
Üstadımız'a inanıyor, itimat ediyoruz; fakat merak ettiğim: Besmele ve elhamdülillah hadis-i şeriflerde geçiyorsa (bilmiyorum açıkçası), fikretmek geçmiyorsa, bu fikretmenin de Üstadımızın dediği gibi üzerimize sorumluluk olduğunu hangi ayet veya hadisi şeriften çıkarıyor acaba Üstadımız? Çünkü bildiğim kadarıyla böyle bir bilgi evvelki kitaplarda mevcut değil !
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Zikir sadece ağızla bir şeyler okumak değildir zikir Allah'ı anmak ve hatırlamak anlamına geliyor ki bu hususta en büyük zikir tefekkür anlamında ki fikirdir. Yani besmeleyi emreden nas zımnen fikretmeyi de emrediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...