"Musibetin darbesine karşı şekvâ suretiyle elbette âciz ve zayıf insan ağlar. Fakat şekvâ Ona olmalı; Ondan olmamalı." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu cümleden anlayabileceğimiz mana şu olabilir:

Musibeti veren Allah'tır. Allah bir musibet verdi mi, elbette mükâfatını da kat kat verir.

İşte Allah tarafından verilen ve çok hikmetlerle bezenen musibetlere karşı, insanın sabırlı olması gerekir. Allah insana yüklenemeyeceği bir musibet vermez.

Şayet insan zafiyetinden dolayı, hissi olarak musibeti kaldıramayacak durumda ise, Allah'ı insanlara şikâyet eder gibi, "Of! Of! Ben ne yaptım da bu şeyler başıma geldi." demek yanlıştır.

Şayet bir insan musibetin sıkıntısını ve elemini çekemiyorsa, bu musibeti Allah'a şikâyet etmek gerekir. Yani "Ya Rabbi! Ben bu musibeti kaldıramıyorum. Bunun için bu musibeti ya kaldır ya da hafiflettir." demek gerekir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Musibetlerin İçyüzü.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

msaydin
şekva ona olmalı yani yardım Allah'tan istenmeli. Ondan olmamalı derken Allah'ım niye bana musibet verdin denmemeli mi diyor üstad?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Yani şikayetimizi Allaha yapacağız, Allahı şikayet etmeyeceğiz demektir. Benim şu şu sıkıntılarım var diye Allahtan isteyeceğiz ve ona sığınacağız. Yoksa, haşa, neden bu dertleri Allah verdi diye onu insanlara şikayet etmeyeceğiz demektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...