"Abd ile mabud arasında en yüksek ve en latif olan nisbet, ancak ibadettir. Evet kemalatı beşeriyenin en yükseği, şu nisbet ve münasebettir." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kul ile Allah arasında en yüksek ve hoş bağ; ibadet bağıdır. Yani insan, ibadet ile Allah’a müracaat edip ondan bir şeyler talep ediyor, Allah da bu ibadetin neticesi olarak, o talepleri yerine getiriyor. İbadet, insan ile Allah arasında bir iletişim ve ulaşım vasıtasıdır. İnsan günde beş defa namaz vasıtası ile Allah’ın huzuruna çıkıp onun ile diyaloga giriyor. Onun huzurunda olmanın lezzetini tadıyor.

İbadetler İlahi bir iletişim dilidir. Nasıl mors alfabesi bir iletişim dili ise, ibadet de kul ile Allah arasında bir iletişim dilidir. Demek ibadeti terk etmek, Allah ile iletişimi koparmak anlamına geliyor. Başbakan ile telefonda konuşurken sebepsiz yere telefonu yüzüne kapatmak nasıl büyük bir terbiyesizlik ise, insanın namazı terk etmesi de aynı büyük bir terbiyesizlik, belki daha adi bir terbiyesizliktir. Namazı terk etmek, Allah ile nispeti kesmek anlamına geliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

SERİFE27933
AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...