"Açık saçıklık, elbette çok sû-i istimâlâta ve isrâfâta ve neslin zaafiyetine ve sukut-u kuvvete sebeptir." cümlesini "neslin zaafiyeti" ile izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Açıklık saçıklık nedeni ile neslin zafiyetini iki türlü anlayabiliriz:

Birisi, açıklık saçıklığın erkek ile kadın arasında karşılıklı güven ve emniyeti zedelemesinden dolayı, evliliğin azalmasının bir neticesi olarak neslin zaafa uğramasıdır. Sağlıklı ve kuvvetli bir nesil, sağlıklı ve kuvvetli bir aile yapısından doğar. Sağlıklı ve kuvvetli bir aile ise karşılıklı güven ve saygı ile mümkündür.

Tesettürsüzlük ve açıklık aile içindeki güven ve saygıyı zedelediği için, insanlar evlenmekten sakınıp, gayrimeşru yollarla giriyor. Bu da nesil açısından bir tehlike ve zaaftır. Avrupa’daki gayrimeşru hayat tarzı, aile hayatını bitirmiş, nüfusun azalmasına ve nerede ise neslin tükenmesine sebep olmuştur.

İkincisi ise, açık ve saçıklık, insanları tahrik ettiği için, tıbbi açıdan israf derecesindeki sarfiyatından dolayı neslin azalmasına sebep olur. Her hususta olduğu gibi, bu hususta da ifrat ve tefrit zararlıdır.

Neslin zafiyetinden maksat, çocuk sayısının azalmasıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...