"Acz dahi, aşk gibi, belki daha eslem bir tariktir ki, ubudiyet tarikiyle mahbubiyete kadar gider." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şefkat, Allah’a ulaştırmada aşktan daha keskin, daha sağlam, daha parlak katıksız bir vasıtadır. Aşkın çok tehlikeleri var.

Şefkat vehbîdir; aşk kesbîdir.

Aşk velayetin, şefkat risaletin yoludur. Risalet akrebiyettir, velayet kurbiyettir.

Şefkat karşılıksızdır, aşk karşılık bekler.

Şefkat umumidir; aşk ferdîdir.

Mesela, anne ve babanın perde olduğu şefkat, Allah’ın rahmet ve hikmetinin bir cilvesi ve bir tezahürüdür. Bütün anne ve babaların ve hayvanların yavrularına olan şefkatini tefekkür eden birisi, Allah’ın sonsuz şefkatini idrak eder ve ona müteveccih olur. Aynı zamanda hayatında şefkati kendine bir prensip yapar, insanlara karşı merhametli olur.

Acz, burada kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar zayıf ve iktidardan mahrum manasında kullanılmıştır. İnsanın ihtiyaçları kâinatı kuşatmış, ebede uzanmış olmasına rağmen, bunlardan en basitini dahi tedarik edemeyecek kadar acizdir. İnsan sonsuz acizliği ile Allah’ın sonsuz kudretine itinad eder ve ondan yardım bekler.

İnsan şefkat ve acz yolu ile hiçbir riske girmeden, hiçbir tehlikeye düşmeden Allah’a yaklaşır ve onun aziz ve şerefli bir kulu olabilir. Ama aşk yolunda tuzaklar çoktur. Bazen kuvvetli bir sebebe takılır, Maşuk-u Ezeli'yeye ulaşamayabilir. Ama acz ve şefkat yolunda böyle tehlike yoktur. Zira en kuvvetli ve büyük sebepler bile nihayetsiz acziyet içinde olduğu için, salik her şeyde bu acizliği görür ve Allah’a rahmet ve inayetine iltica edebilir. Bu sebeple acz yolu, aşk yolundan daha tesirli ve daha selametlidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

aynurkus
Zamanın da üç mecnun bir leyla’ya aşık olmuş. Hangisinin aşkının daha büyük olduğunu anlamak için üçünü de sınamışlar. Birinci mecnuna sormuşlar; ‘Leyla’nın aşkı için ne yapabilirsin.’ Demiş ki; “Bütün malımı, mülkümü O’nun yolunda harcayabilirim” İkinci mecnuna da aynı soruyu sormuşlar. O da demiş ki; “Benim malım mülküm yoktur. O’nun yoluna canımı seve seve verebilirim. İsterseniz bir kolumu kesin, O’na feda olsun” Üçüncü mecnuna gelmişler; ‘Bak’ demişler. ‘Diğer mecnunlar canlarını, mallarını hatta biri bir kolunu da feda etti, sen ne diyorsun.’ Üçüncü mecnun onları duymuyormuş bile, kolundan tutmuşlar; ‘Bunu Leyla için verir misin ?. demişler.Üçüncü mecnun birden irkilmiş ve korkuyla kolunu geri çekmiş; “Aman dokunmayın, o leyla’nın kolu!..” demiş. Eğer kul her daim Rabbi’ne niyazında; “Bütün korku ve umudumuzun ilk ve son mercii yalnızca Sen'sin. Sen korku vermezsen korku yok, sen umut vermezsen umut yok, tad vermedin mi herşey acı, acı vermedin mi her şey tatlıdır. Ruh da beden de,bütün varlık da Sen'in mülkündür.” “Bize bahşettiğin duyular , hisler ,idrakler hayaller, istekler ,kararlar ve kararlılıklar ancak Sen'in lütfun ve Sen'in merhametindir.Bu nimetlerin daimiyetini ve kayyumiyetini ancak ve ancak Sana ait her bir hamd, şükür, taat ,ibadet ve kurbiyet içinde bulunduğunu her an zikrederek; aczimin sonsuzluğunu ancak ve ancak, kudretine iltica etmekle yalnız sana arz ederim.”(Elmalılı-Derleme) Derse, bu ubudiyyet tarik-ı ile mahbubiyet makamına yol bulur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...