Ahir zaman mehdisi kimdir, ikinci vazifesi hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalelerden öğrendiğimiz şu ki; mehdiyet, bir şahıstan ziyâde, bir şahs-ı mânevidir; zamanın kabiliyeti de bunu gerektirmektedir. Bir tek kişinin tek başına, dâhi de olsa sergileyeceği hizmet, hiç şüphesiz sınırlı olacaktır. Sihirli bir değnek ile her şeyi değiştiren bir şahıs olarak beklemek, ne dinin ruhuna ve ne de eşyanın tâbiatına uygun değildir. Peygamberimiz (asm) dâhi yirmi üç seneye yayılmış bir zaman diliminde ve fıtrata uygun bir süreç ile İslam'ı tebliğ etmiştir.

Madem bir cemaattir mehdiyet; öyle ise dine hizmet eden herkes ve her kesim bu sofradan istifâde edecektir. Hizmetleri, İslam'ın ruhuna aykırı olmamak şartıyla, mehdiyetin şahs-ı mânevisine dâhildir.

Mehdiyetin ikinci vazifesi ise; imanın, İslam'a dönüşmesini sağlamaktır. Yani inanılan değerlerin davranışlara yansımasını sağlamak olacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

natiqxazan
selam okudum ama bir sheyle razi diyilim diyorsunuzki mehdiyet risalelerde bir shaxs diyilde bir shaxsi manevi olacakdir diye anlashiliyor .Ama risaleyi nurda Bediuzzaman shoyle yaziyorki "o,zat gelecekdir "o,zat bir shaxs diyilde bir shaxsi manevi nasil olur.sora"ali muhammedden gelecek"diyor.Ali muhammed Mmuhammedin soyundan demekdir bir shaxsi manevi bir soydan nasil gele bilirki bir shaxsi manevi diyilde bir shaxsin gelmesi daha chok uygun hem risalei nur tabirine hemde zamanin gidishatina. bakin eshyanin tabiyatina uymuyor dediniz dininde tabiyatina uymaz dediz.Neden aslinda chagmizin gidishatina uyuyor onun gelibde shaxsi manevisinin bashinda tek olaraq uch vazifeyi yapmaya.hem bir chok muslumanin bir yerde yapacagi vazife olsa bu mehdilik,ishde uygunsuzluk olurdu.Ama tek bashina olur bu vazifeyi yapmak.Ayrica HZ.Mehdi"Allahin Rahman,Rahim,Cabbar ve hadi sifatlarinin ahirzamanda bir tecellisidir""Cabbar"istediyinin zorda olsa yapan demekdir.Allah taqdir etmishseki ahirzamanda Hz.Mehdi gelibde uch vazifesini yapsin karshisi alinmazdir mutlak bu "agizlariyla Allahin nurunu sondurmek istiyorlar oysa kafirler istemesede allah kendi nurunu tamamlayacakdir".Artik eshyanin veya dinin shimdiki hali nasil olur olsun Allahin takdiri hayata gechecekdit.Zaten kaderde Hz.Mehdi gelmish ve kendi vazifesini yapmishda yani artik sevgili kardeshim dinin ve eshyanin tabiyyatinin hali Allahin takdiri ichin hich bir shey deyishdirmez Allahin vadi hakdir.Birde tabiyyati dediz eshyanin"Risalei nurda 23-cu lemada bediuzzaman tabiyyat(tabii)kelimesinin soylenilmesinin xatali ve dogru olmadigini soylemiyormu?Insanlarin tabii soylemesinin dogru olamdigini soyluyor.Dogru bir yandanda insanlar varki bir ozelligi bu benim tabiyatimdir diyor.Oysaki tabiyyati yokdur onun fitratindandir o,ozellig.soyliceklerim bu kadar yani risalei nurdada goruluyorki "Hz.Mehdi bir shaxsdir aslinda sizdende cavap bekliyorum!Inshallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.