"Ona teşekkür etmek, o nimetleri doğrudan doğruya Ondan bilmek, o nimetlerin kıymetini takdir etmek ve o nimetlere kendi ihtiyacını hissetmekle olur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’a teşekkür etmek çok kolay bir iştir. Nimetleri Allah’tan bilmek teşekkürün ilk adımı ve ilk merhalesidir. Allah’a şükretmenin ikinci merhalesi ise, verilen nimetlerin kıymetini ve ehemmiyetini bilmektir. Üçüncü merhalesi ise, kendi ihtiyacını çok derinden hissedip, o nimetlere ne kadar mecbur ve muhtaç olduğunu idrak etmektir.

İnsan ihtiyacını ne kadar derinden hissederse, şükür ve teşekkürü de o derinlikte ve seviyede olur. Çok aç bir adamın kuru bir ekmekten aldığı lezzet, duyduğu minnet ve ettiği şükür, tok adamın yediği en alâ yemekten veya kebaptan aldığı lezzetten, duyduğu minnettten ve ettiği teşekkürden daima üstün olacaktır. Demek nimetlere olan ihtiyacı derinden hissetmek çok mühimdir.

“Nimetleri doğrudan doğruya O’ndan bilmek” kuvvetli bir iman ve derin bir tefekkürle olabilir. İman etmeyen, nimetleri tefekkür etmeyen kişi, ihsanları Allah’tan bilmez ve şükretmez. O harika nimetleri ya şuursuz sebeplere verir ya da basit görür. İman edenlerin ekseriyeti de nimetleri tefekkür etmediği, kıymetini tam takdir etmediği için, gaflete düşüp şükrü hakkı ile ifa edemiyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...