"Ona teşekkür etmek, o nimetleri doğrudan doğruya Ondan bilmek, o nimetlerin kıymetini takdir etmek ve o nimetlere kendi ihtiyacını hissetmekle olur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’a teşekkür etmek çok kolay ve çok basittir. Nimetleri Allah’tan bilmek teşekkürün ilk adımı ve ilk aşamasıdır. Allah’a teşekkür etmenin ikinci aşaması ise, verilen nimetlerin değerini, önemini ve kıymetini bilmekten geçiyor. Üçüncü aşaması ise, kendi ihtiyacını çok derinden hissedip o nimetlere ne kadar bağımlı ve muhtaç olduğunu idrak etmek ile oluyor.

İnsan ihtiyacını ne kadar derinden duyarsa, şükür ve teşekkürü de o derinlikte ve kalitede olur. Çok aç bir adamın kuru bir ekmekten aldığı lezzet ve bu lezzetten çıkan minnet ve teşekkür, tok adamın yediği en ala kebaptan aldığı lezzet ve bu lezzetten çıkan minnet ve teşekkürden daima üstün olacaktır. Demek nimetleri hissetmek ve duymak ihtiyaçla doğru orantılı gidiyor.

“ Nimetleri doğrudan doğruya Ondan bilmek” kuvvetli bir iman ve canlı bir tefekkür ile olabilir. İnsanların büyük çoğunluğu imansızlık yüzünden nimeti Ondan bilmedikleri için şükretmiyorlar. İman edenlerin de ekserisi bu canlı tefekkürü yakalayamadığı için, gaflete düşüp şükrü hakkı ile ifa edemiyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...