"Allah’ım! Mahlûkatının kesret daireleri içinde sirâc-ı vahdetin ve kâinatının meşherinde dellâl-ı vahdâniyetin olan Efendimiz Muhammed’e…" Bu kısım nasıl anlaşılabilir?

Soru Detayı

Efendimiz Hz Muhammed ( sav) e yapılan bu salavat i nasıl anlamalıyız? Peygamberimiz sav Allah'ın kainattaki birliğinin işareti olarak mi anlasiliyor - haşa yanlis olmasın.aciklar misiniz bu yonuyle

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın varlığını ve birliğini insanlığa ve cinlere en güzel en açık en kesin bir dil ile beyan edip ispat eden Peygamber Efendimiz (asm)'dir. İnsanlık tarihinde tevhidin en büyük temsilcisi ve en muazzam anlatıcısı Peygamber Efendimiz (asm) olmuştur. İnsanlığın dağılmış dikkatlerini ve nazarlarını tevhide çekip davet eden yine Peygamber Efendimiz (asm)'dir.

Bu sebepten Peygamber Efendimiz (asm) hem Allah katında (makam olarak) hem de insanlık nezdinde tevhidin, vahdetin ve hakkın en parlak bir siracı, yani lambası hem de bir dellalı yani ilan edicisidir.

Şayet Peygamber Efendimiz (asm)'in getirdiği nur olmasa, insanlık inanç ve tevhit bakımından büyük bir karanlığın içinde olacaklardı. Tevhidin kainattaki somut delillerini okuyup anlamakta aciz kalacaklardı. Ona iman etmeyen filozofların tabiat ve küfür bataklığında bocalamaları bunun en büyük kanıtıdır.

Tevhidin üç büyük delilinden birisi kâinat, birisi Peygamber Efendimiz (asm) (diğer peygamberlerde derecesine göre bu manaya dahildirler), üçüncüsü ise Kur’an’dır. Peygamber Efendimiz (asm) olmadan kainat ve Kur’an’ı anlamak mümkün değildir. Bu sebeple Peygamber Efendimiz (asm) Kur’an'dan sonra tevhidin en azam en parlak en kuvvetli delilidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...