"... aşağıdaki meyve makamından, tâ çekirdek-i aslî makamına kadar, nurani bir hayt-ı münasebet var. İşte mi'rac, o hayt-ı münasebetin gılafı ve suretidir. " Aşağıdaki meyve makamı ile kastedilen ve "çekirdek-i asli" ile ifade edilen hakikatlar nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat bir ağaç, Peygamber Efendimiz (asm) ise bu ağacın ilk kökü ve ilk çekirdeğidir. Yani Allah kainat ağacını ilk olarak onun nurundan ve onun maddesinden yaratıp icat etmiş. Nasıl koca incir ağacı küçücük incir çekirdeğinin içinden çıkıyor ise, kainat ağacının Hazreti Peygamber Efendimizin (asm) nurundan çıkmasını ve yaratılmasını yadırgamamak gerekir, diyerek, aklı şaşkınlara yol gösteriliyor.

Hazreti Peygamber Efendimizin (asm) mübarek cesedi ve maddi ömrü ise, bu kainat ağacının en mükemmel ve en olgun bir meyvesidir. Meyve ile kök arasında nasıl bağ ve bağlantı varsa, aynı şekilde kainata çekirdek olan Hazreti Peygamber Efendimizin (asm) nuru ile meyve olan mübarek cesedi arasında da öyle bir bağ ve bağlantı mevcuttur.

Miraç bu kök ile meyve arasının seyahat edilmesidir. Hazreti Peygamber Efendimiz (asm) Miraç ile bütün mülk-i İlahiyi gezmiş ve görmüş. Yani çekirdek ile meyve arasındaki nurani bağları tek tek izhar ve ilan etmiş. Bir cihetle çekirdek ile meyve arasına herkesin gidip gelebileceği bir yol açmış. Mahlukatın başlangıcı ile sonu arasında bir münasebet ve köprü kurmuş. Ümmetin nurani ve evliya zevatı bu yolu ve köprüyü kendi makamına göre kullanıyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...