"Madem şu şecere-i kâinattan daha evvel, o neviden başka şecere yok." ne demektir, bu âlemden sonra başka bir âlem olmayacak mı? Burayı nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şu gördüğümüz meyve ağaçları bir önceki neslin çekirdeklerinden sünbüllenmiş, büyümüş ve bu hâli almışlar. Bu kâinattan önce insan meyvesi veren bir başka kâinat ağacı yaratılmadığına göre, bu ağacın bütün meyveleri bu âlemin ilk çekirdeği olan mana ve nurdan yaratılmışlardır. O nur ve mananın çıplak olmaması aklımıza çekirdeklerdeki genetik şifreleri getiriyor. Bir ağacın bütün özellikleri çekirdeğinde yazılmış olmakla birlikte, o yazıda ağacın kökünü, gövdesini, çiçek ve meyvelerini bulamayız. Yani ondaki bu program da meyve libasını giymemişlerdir. Meyvelerin yaratılmalarıyla libaslarını giyerler.

Bu kâinat ağacının çekirdeği hükmündeki nur-u Muhammedî (asm) de meyve libasını giymiş değildir. Yani, daha önce de ifade ettiğimiz gibi o nurda denizleri, dağları, yıldızları, insanları bulamazsınız. Ama o nur ve mana çeşitli safhalardan geçerek insan meyvesi vermeye başlamış ve en mükemmel meyvesini de ahir zaman Peygamberi Efendimiz (asm.) olarak vermiştir.

Bu kâinat insan meyvesi verdiği gibi insan da istidadını doğru yahut yanlış kullanmakla cennet ve cehennem meyveleri verecektir. Ancak âhiret âleminin meyveleri, bu dünyada olduğu gibi, inşa ile kademeli olarak değil, ibda ile doğrudan yaratılacaktır. Kâinat altı günde yani altı devrede yaratıldığı için onun meyvesi olan insanlar da ana rahminde dokuz ayda kemâle ererler, ama kudret âlemi olan ahirette bütün insanlar mahşer meydanına bir anda toplanacaklardır. Zira o meyvelerin ağacı olan ahiret âlemi de “kün” emriyle bir anda yaratılmıştır. Ve kudret âlemi olan ahirette her şey ibda ile bir anda yaratılacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...