Ashab-ı Suffa Evlenmiş midir? Vakıf Şeklinde Hizmet Var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ashab-ı Suffa, belli bir tarihe kadar evlenmemişler; daha sonra ise aile hayatına girmişlerdir. Yani hayatlarının tümünü değil, belli bir yaşa kadar bekar durarak hizmet etmişlerdir. Bu mana Asr-ı saadete mahsustu, demek mümkündür. Bu asırda, bu manayı temsil edenler ise Nur talebeleri olan vakıflar olduğunu söylemek yanlış olmaz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Salisen: Risale-i Nur'un talebelerine "Başkaları evleniyorlar, siz tezevvüçten vazgeçiniz" denilmemiş, denilmez. Fakat talebeler birkaç tabakadır. Bir tabakanın hakikî ihlası kaybetmemek ve hakikî fedakârlık ve a'zamî bir sadakat taşımak için, dünya ihtiyaçlarına mümkün olduğu kadar ömrünün muvakkat bir kısmında bağlanmaması bu zamanda lâzım geliyor. Hanımlar rehberi **** "ömrünün muvakkat bir kısmında bağlanmaması" Bu kısım mühimdir..Muvakkat oluşu yani..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fırat zirve
ama vakıf abiler ömürlerinin uzun bir bölümünde bu fedakarlığı yapmışlar. Zannederim muvakkat tabirinden biraz farklı olmuş
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Ashabı Suffadan ömür boyu bekar kalıp o hal üzere vefat eden sahabe ismi biliniyor mu?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)

Ehl-i Suffeden bekar olarak vefat edenler bilinnenektedir. Ama güvenilir kaynaklarda yok da denmemektedir. Bununla birlikte hiç evlenmeyip bekâr yaşamış ve ölmüş tanınan / tanınmayan çok insan vardır. Mesela bildiğimiz kadarıyla peygamberlerden Hz. İsa (as) ve Hz. Yahya (as) hiç evlenmemişler, bekâr olarak dünyalarını değiştirmişler.

Sahabilerin arasında "Suffe Ashabı" olarak bilinen, hayatını ilme, İslamî hizmete vermiş ve hiç evlenmemiş sahabiler vardı. Peygamberimiz (asm) bunların evlenmeleri için herhangi bir ısrarda bulunmamıştır. 

Meselâ Allah dostlarından Rabia-i Adeviyye, Bayazid-i Bistamî, Bişr-i Hafî, zamanımızın tanınmış alimlerinden İbnülemin Mahmut Kemal İnal, Ali Emiri Efendi, Üstad Bediüzzaman Said Nursi ve bazı yakın talebeleri evlenmemişler, hayatlarını bekâr olarak geçirmişlerdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...