Avrupa kasaplarında kesilen hayvanların eti yenilir mi? Risalelerde bu konuda bilgi var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gayri müslimlerin kestiklerinin dinimizce yenebileceği hükmü zaten var. Kurallara uygun kesildiğini bizzat görüyorsak, artık bunda hiç bir beis yoktur.

Risalelerde, On Yedinci Lem'a da kesim ile ilgili ayetin ışığı altında çok farklı bir yorum yapılmaktadır. Bunu nazarınıza arzetmek istiyoruz.

"Esbab-ı zâhiriye eliyle gelen nimetleri o esbab hesabına almamak gerektir. Eğer o sebep ihtiyar sahibi değilse (meselâ hayvan ve ağaç gibi), doğrudan doğruya o nimeti Cenâb-ı Hak hesabına verir. Madem o lisan-ı hal ile Bismillâh der, sana verir. Sen de Allah hesabına olarak Bismillâh de, al."

"Eğer o sebep ihtiyar sahibi ise, o Bismillâh demeli, sonra ondan al, yoksa alma. Çünkü وَلاَ تَاْكُلُوا مِمَّا لَمْ يُذْكَرِ اسْمُ اللهِ عَلَيْهِ âyetinin mânâ-yı sarihinden başka bir mânâ-yı işarîsi şudur ki: 'Mün'im-i Hakikîyi hatıra getirmeyen ve Onun namıyla verilmeyen nimeti yemeyiniz.' demektir."

"O halde, hem veren Bismillâh demeli, hem alan Bismillâh demeli. Eğer o Bismillâh demiyor, fakat sen de almaya muhtaçsan, sen Bismillâh de, onun başı üstünde rahmet-i İlâhiyenin elini gör, şükürle öp, ondan al. Yani, nimetten in'âma bak, in'amdan Mün'im-i Hakikîyi düşün. Bu düşünmek bir şükürdür. Sonra o zâhirî vasıtaya istersen dua et; çünkü o nimet onun eliyle size gönderildi."

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Gayri müslimlerin (Ehl-i kitabın) kestiği hayvanların etleri Müslümanlara helal mıdır?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...