"Baba ne kadar haksız da olsa, oğul, onun rızasını tahsil etmeye mecburdur. Oğul da ne kadar serkeş de olsa, baba, şefkat-ı fıtriyesini ona karşı esirgemez ve esirgememeli." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Baba ne kadar haksız da olsa, oğul, onun rızasını tahsil etmeye mecburdur. Oğul da ne kadar serkeş de olsa, baba, şefkat-ı fıtriyesini ona karşı esirgemez ve esirgememeli." (Emirdağ Lahikası-I, 52. Mektup)

Baba haksız da olsa evladı ona karşı saygılı olmak ve onun hoşnutluğunu ve rızasını kazanmak zorundadır. Evlat babaya hak dava edemez "Ben haklıyım." deyip babasına karşı hürmetsizlik ve saygısızlık gösteremez. Zira İslam bunu yasaklıyor. Evladın babasına karşı saygılı olması mutlaktır, bunun istisnası yoktur.

Üstadımızın dediği gibi;

"Veledin hakkı yoktur ki, pederine karşı hak dava etsin. Pederini haksız görse de ona isyan edemez. Demek pederine isyan eden ve onu rencide eden, insan bozması bir canavardır." (Sözler, Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf)

Evlat her ne kadar serseri ve serkeş de (itaatsiz) olsa baba evladına karşı fıtri olan merhamet ve şefkatini esirgememeli ve onu himaye etmelidir. Zaten hiçbir baba, evladından şefkatini esirgemez.

İlave bilgi için tıklayınız:

- ANNE BABA HUKUKU, İHTİYARLIK.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...