"Başkasının tahrip ve iptaline değil, belki tekmil ve ıslahına çalışır." Bu nasıl olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Tahrip ve iptal", yıkmak, bozmak ve yok etmek anlamına gelirken, "tekmil ve ıslah" yapmak, tamamlamak ve var etmek anlamına gelir.

"Yıkmak ve bozmak" müfsit ve şerli insanların tabiatının bir gereği iken, "yapmak ve tamamlamak" mümin ve hayırlı insanların tabiatının bir gereğidir.

Mesela sigara, içki ve uyuşturucuya alışmış bir genci, bu kötü özelliklerinden arındırıp namaza ve niyaza alıştırmak tekmil ve ıslahtır ve her Müslüman'ın asli bir vazifesidir. Onu bu hallere terk etmek bir tahrip ve iptaldir.

Yine toplumun düzenini ve asayişini bozmaya çalışan inançsız bir anarşisti, iman hakikatleri ile imana ve itaate çekmek bir tekmil ve ıslahtır. Bu şahsı itmek ve ötekileştirmek, daha da zararlı bir hale sokmak demektir. Bu yüzdendir ki Risale-i Nur mesleğinin bir esası olan şefkatten dolayı, bu anarşizm girdabına düşmüş gencin ıslah ve tekmiline çalışmak gerekiyor.

Ya da mümin bir kardeşimizin çok iyi özelliklerinin yanında bir iki kötü hasletleri de bulunabilir. Biz bu bir iki kötü haslet yüzünden bu kardeşimizi tahrip ve iptal etmeye yeltenirsek bu iman ve şefkate uygun düşmez. Bu kardeşimizi bütünü ile tahrip ve iptal etmek yerine, o kötü birkaç hasletinin ıslah ve tashihine çalışmalıyız.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...