"İman ve İslâmiyet ve komşuluk gibi, dokuz değil, belki yirmi sıfat-ı mâsume varken,.." Buradaki "yirmi masum sıfat" nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aynen öyle de sen, bir hane-i Rabbâniye ve bir sefine-i İlâhiye olan bir mü'minin vücudunda, iman ve İslâmiyet ve komşuluk gibi, dokuz değil, belki yirmi sıfat-ı mâsume varken, sana muzır olan ve hoşuna gitmeyen bir câni sıfatı yüzünden ona kin ve adâvet bağlamakla o hane-i mâneviye-i vücudun mânen gark ve ihrakına, tahrip ve batmasına teşebbüs veya arzu etmen, onun gibi şenî ve gaddar bir zulümdür." (1)

Buradaki yirmi ve dokuz rakamları kesreti, yani çokluk manasını ifade ediyor. Yani Müslüman bir kardeşinin çok masum sıfatları varken, bir iki olumsuz sıfatından dolayı senin ona düşmanlık beslemen, İslam ve iman açısından çok büyük bir zulüm ve çirkinliktir, denilmek isteniyor.

Üstad Hazretleri bu masum sıfatlardan en önemlilerini cümlenin başında zikrediyor. Bunları başta iman, İslam, güzel ahlak, sonra komşuluk ve insani ilişkiler,.. şeklinde sayıp dökmek mümkün...

(1) bk. Mektubat, Yirmi İkinci Mektup, Birinci Mebhas.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...