"Bâtıl şeyleri iyice tasvir, sâfi zihinleri idlâldir." Cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Batıl fikirleri çürütmek için teferruatlı bir şekilde ve derinlemesine izah etmek, safi zihinleri bulandırır hatta itikad noktasında tehlikeye atar.

Safî zihinlerden maksad; derin meseleleri idrak edemeyen avam insanlardır. İnsanların ekserisi avam tabakasından olduğu için, irşad ve nasihatte, batıl şeyleri iyice tasvir edip açmak, onları şüpheye düşürür ve inkâra sürükleyebilir. Bu yüzden batıl fikirleri nazara vermeden, tafsilatına girmeden çürütmek gerekir. Risale-i Nurların tarzı bu minval üzeredir. Üstad Hazretleri menfi fikirleri ve kişileri nazara vermeden, fikirlerini temelden çürütüyor.

Risale-i Nur, muhatabına batılın reklamını ve izahatını yapmıyor. Sadece o yanlış ve batıl düşüncenin esassız ve çürük noktalarını gösteriyor. Teferruata girerek zihinleri bulandırmıyor.

Eski zamanlarda yazılan kitapların ekserisinde, önce batıl fikirler etraflıca tasvir ediliyor, sonra da onlar çürütülüyor. Bu tarz ise batılın talim ve yayılmasına vesile oluyor. Bu yüzden, felsefenin menfi düşüncelerini çürütmek için yazılan kitapları okuyanlar, çok yara alıyor, boğulup çıkamıyorlar. Faydadan ziyade zarar görüyorlar.

Belki bu gibi kitaplar ehil olanlar için güzel bir kaynak olabilir, lakin avam için iyi bir irşad olmayacağı muhakkaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56
Maşaallah, çok güzel yorumlanmış, Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ekorkmaz
dizi filmler de buna girer sanırım... Bir hayır gösterecekse bin batılı tasvir eder yayar..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Risale-ı nuru hazmettikten sonra bu gibi şüphe,felsefe okumakta sakınca var mı?Kabul etmek niyetiyle değil,sadece onların da düşüncelerini merak gayesiyle okumak yani?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İlmi ve manevi kuvvetine güveniyorsan okuyabilirsin. Yüzme bilenin denize girmesi caizken bilmeyenin girmesi caiz değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...