"Bir şeyin vücudu, bütün eczasının vücuduna vâbestedir. Ademi ise, bir cüz’ünün ademiyle olduğundan, zayıf adam, iktidarını göstermek için tahrip taraftarı oluyor, müsbet yerine menfice hareket ediyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir şeyin var olabilmesi, birçok şartın bir arada olmasına bağlıdır. Ama o şeyin yok edilmesi veya dağıtılması için bir şartın olmaması yeterlidir. Birincisine vücut ve müspet, ikincisine adem ve tahrip deniliyor.

Mesela, bir insanın yaşayabilmesi için milyonlarca sebebin bir arada olması gerekiyor. Güneş, hava, su, bedende ki kan ve hücrelerin sistemli bir şekilde sevk ve idaresi bunlardan sadece bazılarıdır. Buna vücut ve müspet deniliyor.

Ama insanı öldürmek veya yaşamını sonlandırmak için küçük bir hareket küçük bir şartın iptali yeterlidir. Mesela, silahın tetiğine dokunmak, içtiği suya bir iki damla zehir akıtmak gibi. Buna da adem ve tahrip deniliyor.

İnsan açısından tahrip ve yok etmek kolay iken, var etmek ve müspet olmak zordur. İnsan kendini güçlü göstermek için kolay olan tahrip ve yok etmeyi seçiyor.

Bir kibrit çöpü ile koca ormanı yakmak, bir tetiğe dokunmak ile milyonlarca şartla vücut bulan insan hayatını yok etmek, bir bombayı tetiklemek ile binlerce insanı katletmek gibi şeyler zahiren insanı kudretli ve güçlü gösteriyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Hayatımda hep şu örneği hissettim..Bir araba yapıldığını düşünün.Çalışması için tüm eczalarının olması lazım.Ama içinden bir parçayı çıkarın araba arıza verir.Bu meseleyle ilgili sanki?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
Öldürmek için küçük bir şartın iptali dediniz.Tetiğe basınca hangi şart iptal oldu burada?Kalbini parçaladı mermi.Bu küçük bir şart mı? (Önceki yorumum bu konuyla direkt bağlantılı mı?)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kalbin çarpması binlerce hayat şartlarından sadece bir tanesi bu yok oldu mu hayat bitiyor. Evet önceki yorumunuz meseleye güzel bir örnek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...