"Batılı iyice tasvir, safi zihinleri idlaldir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Batıl fikirleri etraflı ve derinlemesine izah etikten sonra, bu fikri çürütmeye kalkmak şekli, safi zihinler için riskler ve tehlikeler taşır.

"Safi zihin"den kastedilen şey, avam ve derin meselelere girmeye kabiliyeti olmayan basit düşünceli insanlardır. Bu insanlar da ekseriyeti teşkil ettiği için irşat ve nasihatte, batılı genişçe tasvir edip açmak bu insanları şüphe ve inkara sürükleyebilir. Bu yüzden batıl fikir ve düşünceleri genişçe izah etmeden çürütmek gerekir. Risale-i Nurların tarzı bu minval üzeredir. Yani Nurlar, batılı saklı ve gizli tutup, esaslarını ve fikirlerini temelden çürütüyor.

Risale-i Nur muhatabına batılın reklamını ve izahatını yapmıyor. Sadece o yanlış ve batıl düşüncenin esassız ve çürük noktalarını gösteriyor, teferruata girmeyerek zihinleri bulandırmıyor.

Eski zamanlarda yazılan kitaplara dikkat ile bakıldığında önce batılı güzelce ve etraflıca tasvir edip izahını yapar, sonra da onu çürütmeye başlar. Bu da batılın talim ve yayılmasında önemli bir araçtır. Hatta felsefiyi çürütmek için yazılan kitaplara giren insanlar felsefe içinde boğulup çıkamıyorlar. Faydadan ziyade zarar görüyorlar. Belki bu gibi kitaplar ehil ve uzman olanlar için güzel bir kaynak olabilir, lakin avam için iyi bir irşat olmayacağı garantidir.

Diğer bir nokta, batılı burada müstehcen, edep dışı şeyler şeklinde de anlayabiliriz. Yani vereceğimiz örnek ya da temsiller, zihinleri bulandıran, şehveti tetikleyen adı hissiyatları harekete geçiren örnek ve temsiller olmamalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nurcu56
Maşaallah, çok güzel yorumlanmış, Allah razı olsun...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ekorkmaz
dizi filmler de buna girer sanırım... Bir hayır gösterecekse bin batılı tasvir eder yayar..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...