"Bazen bir adamın ihlâsı, yirmi adam kadar faide verir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İhlas, kulun Allah ile samimi bir bağ kurmasıdır. Bu bağ Allah’ın rızasını kazandırır, bu rıza ile Allah’ın sonsuz sıfatlarını arkasına alır. Dolayısı ile ihlaslı bir mümin Allah’ın sonsuz kuvvet ve kudretini arkasında zahir olarak bulur. Böyle bir kulun insanlığa faydası ise tahmin bile edilemez.

Peygamberlerin ve salih insanların tek başlarına bir kavmi, bir toplumu müspet anlamda değiştirmesindeki ince sır da buradan ileri gelir. Yani ihlasta bitmek tükenmek bilmeyen muazzam bir kudret ve kuvvet vardır. Bir zerre ihlaslı amelin tonlarca ihlassız amele galip ve üstün gelmesinde de bu incelik var. İhlas kemiyete değil keyfiyete bakar. Hatta ihlas sahasında kemiyet ile keyfiyet ters orantılıdır. İşin içine kemiyet girdikçe keyfiyet azalır. Keyfiyet arttıkça da kemiyet kaybolur. Yani İhlaslı bir kişi, muvaffakiyetin neticesine ve çokluğuna bakmaz. Asıl muvaffakiyet ve başarının Allah'ı razı etmekte olduğunu bilir.

Fayda da zarar da Allah’ın elindedir. Allah ihlaslı kullarına yirmi değil yirmi bin faydayı da verebilir. İşin içine ihlas girdiğinde rakam ve kemiyet önemsizleşir. Üstad'ın "yirmi" ifadesi de çokluktan kinayedir.

İhlası kazanan sonsuz hayrı ve menfaati kazanmış demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...