İhlas Risalesinin başına konulan ayetlerin hususen son âyetin ihlasla ilgisi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İhtilâfa düşmeyin; sonra cesaretiniz kırılır, kuvvetiniz elden gider." (Enfâl Suresi, 8/46)

"Allah için kıyamda bulunup Ona kulluk edin." (Bakara Suresi, 2/238)

"Nefsini günahlardan arındıran, kurtuluşa ermiştir. Nefsini günaha daldıran ise hüsrana düşmüştür." (Şems Suresi, 91/9-10)

"Benim âyetlerimi, az bir dünya menfaatiyle değiştirmeyin." (Bakara Suresi, 2/41)

İhlas; bir işi safi ve katıksız olarak sırf Allah için yapmaktır. Öyle ise herhangi bir menfaati amellere sızdırmak ya da isnat yapmak, ihlasa münafidir. Böyle bir durum ameli iptal eder.

İnsanların, Allah’ın ayetlerini dünyevi menfaatleri elde etmekte vesile yapması, ihlasa aykırıdır. "Benim âyetlerimi, az bir dünya menfaatiyle değiştirmeyin." (Bakara Suresi, 2/41) âyeti doğrudan ihlasa bakıyor.

Mesela, insanlar arasında şöhret kazanmak için dini alet etmek hem ihlasa hem de bu ayetin hükmüne zıt bir durumdur. Yine dini ticarete vasıta yapmak da aynı şekilde ihlasa zıttır.

Üstad Hazretleri bu ayeti ihlas rısalenin başına koymakla bize şu mesajı veriyor. Hizmetinizi dünyevi hiçbir şeye alet etmeyin. Eğer ederseniz, bu ulvî ve büyük hizmeti az bir dünya menfaati ile değiştirmiş olursunuz.

Üstat hazretleri İhlas risalesinde Birinci Düstur olarak; “Amelinizde rızâ-yı İlâhî olmalı. ... ” buyuruyor. Zaten ihlas denilince de ilk önce bu düstur akla gelir.

İhlas Risalesi'nin yazılmasının gayesi, Müslümanların dünya ve ahiret saadetine kavuşmaları, ihtilafa düşmeden, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleridir. Bu Risalenin başına konulan ayetler de bu hakikatleri ifade ediyor. Ayetlerin birisi ihtilafa düşmenin zararlarını, biri ihlassız olmanın azim zararlarını, diğeri de ihlassızlığın menşei olan günahlardan uzak kalmanın lüzumunu, birisi de namaz ile bu kötülüklerden nasıl uzak kalınacağını ders veriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Ferhad
Bazı mufessirler bu ayetteki ''ayet'' kelimesini ''hüküm'' ya'ni ''şeriat hükmü'' olarak tefsir etmişler. Dolayısıyla ''Allahın ayet(hüküm)lerini ucuz fiyat(olan dünyevi menfaatlar)a satmayın(değişmeyin)'' gibi ma'na oluyor. Kusur etmişsem Allah affetsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Bu ayetlerin sıralanışında ne gibi hikmetler vardır? Bilhassa Bakara-238 ayetinin, bakara-41 ayetine takaddüm ettirilmesi neden olabilir sizce? 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Önce amel sonra ihlas gelir ihlas amelle kaim bir ameldir. 238 de amel ve kulluk emrediliyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...