"Bazen hayır, şerre vasıta olur... Havastaki meziyet, filhakika sebeptir tevazu, mahviyete; olmuş maatteessüf sebeb-i tahakküme, tekebbüre hem illet..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bazen Hayır, Şerre Vasıta Olur"

"Havastaki meziyet, filhakika sebeptir tevazu, mahviyete; olmuş maatteessüf sebeb-i tahakküme, Tekebbüre hem illet..."(1)

Üstün meziyetleri ve kabiliyetleri olan kişiler, mütevazi ve alçak gönüllü olması gerekirken, kibre kapılıp insanların üstünde baskı kurmaya, üstünlük taslamaya, insanları küçük görmeye başlıyorlar. Halbuki insan maddî ve manevî bakımdan ne kadar yükselirse o derece de mütevazi ve alçak gönüllü olmalıdır.

"Fakirlerdeki aczi, âmilerdeki fakrı, filhakika sebeptir ihsan ve merhamete. Lâkin maatteessüf müncer olmuştur şimdi zillet ve esarete."

Fakirlerin aciz ve çaresiz halleri, onlara ikram ve ihsanda bulunmaya bir vesile olmalıdır. Yani zengin ve kuvvetli insanlar fakir ve çaresizlere yardım etmeli ve şefkat elini uzatmalıdırlar. Ne yazık ki durum pek de öyle olmuyor; tam tersine, zenginler ve kuvvetliler fakirlerin ve çaresizlerin zayıflığından istifade ederek, onları eziyor, kendilerine esir ve köle yapıyorlar.

1) bk. Sözler, Lemeat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

vediban

Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ediyorum..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...