Bazı ehl-i cehennemin bir dişinin dağ kadar olması, ifadesi hadis midir; nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi hadislerde anlatılan hususlar, bir yandan kâfirlerin işledikleri suçlarının büyüklüğüne, diğer yandan onlara verilecek cezanın şiddetine işaret etmek içindir.

Bediüzzaman Hazretleri bu hadis-i şerifle kâfirin cinayetinin büyüklüğüne işaret edildiğini kaydeder. Bir hadiste şöyle buyurulmuştur:

"Kâfir kişi cehennemde şüphesiz öyle iri yapılı olur ki dişi Uhud (dağın) dan muhakkak daha büyük olur ve vücûdunun dişinden büyüklüğü (de) herhangi birinizin vücûdunun dişinden büyüklüğü gibidir."(1)

Ceza ile suçun mütenasib olmasının bir icabı olarak, dünyada Allah’ın bütün isim ve sıfatlarının tecellilerini inkâr eden, kâinatın yaptığı ibadetleri yok sayan, varlıkları -Allah’ın değerli birer memuru yerine- başıbozuk, tesadüflerin oyuncağı olarak görüp, değerlerini hiçe indiren ve onların hukuklarını çiğneyerek, nihayetsiz zulüm işleyen kâfirlerin çekeceği cezanın da buna uygun bir ağırlıkta olması gerekir.

Küçük bir dişin çekeceği bir acı ile Uhud Dağı büyüklüğündeki bir dişin çekeceği acı arasında, küçük bir taş ile Uhud dağı kadar fark vardır.

(1) bk. İbn Mace, Zühd 38.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...