“Şu mevcudat Hak söyleyen sadık kelimeleri, şu hadisat-ı kâinat; doğru söyleyen natık ayetleri olan Cenâb-ı Hak vaad etmiş elbette yapacaktır.” cümlesindeki mukayeseyi biraz açabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hak, batılın zıddıdır ve adaletle yakın ilgisi vardır.

Bilindiği gibi adalet ikiye ayrılır. Birisi ihkak-ı hak, yani her hak sahibine hayatı ve varlığının devamı için gerekli bütün cihazların verilmesi, bütün şartların en mükemmel şekilde hazırlanması. Diğeri ise zalimlerin cezalandırılması.

Birinci şıkkı, bütün mevcudat adeta haykırmaktadır. Güneşe takılan gezegenlerin sayılarından büyüklüklerine kadar hepsi adaletle verildiği gibi, her atoma da taşıyabileceği kadar elektron yerleştirilmiştir. Ağaçların dallarından bütün bedenlere takılan organlara, bu organların görevlerine, bu görevleri yapabilmeleri için gerekli tabiat şartlarına kadar her şey en mükemmel şekilde hazırlanmıştır.

Bütün bunlar hikmet ve adaletle icra edilmiştir. Allah’ın Âdil ve Hakîm olduğunu “Şu mevcudat Hak söyleyen sadık kelimeleri, şu hadisat-ı kâinat; doğru söyleyen natık ayetleri.” ile bizlere ders veriyor. Bu dersi tam aldığımız takdirde, “Cenâb-ı Hak vaad etmiş, elbette yapacaktır.” hükmünü de bütün ruhumuzla tasdik ederiz. Zira, vaadini yerine getirmemek hak değildir, batıldır; Hak ismine aykırıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...