"Bedbaht odur ki, medar-ı şekavet ve hasâret ve elem olan israf ve hırs ile sa’y-i helâli bırakarak, her kapıya başvurup, tembelkârâne ve zâlimâne ve müştekiyâne hayatını geçirir, belki öldürür." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İsraf ele geçen malı ölçüsüz ve dengesiz bir şekilde harcamak anlamına geliyor, hırs ise daha fazla mal elde etmek için helal ve meşru yolları bırakıp kestirmeden, üretmeden, alın teri dökmeden haram yollara sapmak anlamına geliyor. Yani israf ile hırs bir birini besleyen iki hastalık oluyor.

Oysa iktisatla yaşamayı kendine prensip edinse daha fazla mal biriktirme hırsı kendiliğinden kaybolacaktır. İsraf ve hırs ikilisi üretim, çalışma, alın teri ve helal kazancın can düşmanları oluyorlar.

İnsanların gerçek ve genel geçinme yolu üretmek, çalışmak ve alın teri dökmektir.

“Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” (Necm, 53/39)

ayeti de bu inceliğe işaret ediyor. Bu gerçek ve genel yolun dışına çıkmak insanlığın çoğunluğuna büyük zararlar veriyor. İsraf ve hırs insanlık trenini raydan çıkaran iki temel ur oluyor.

Yani hırs ve israf başka insanların hakkına girmeyi de gerektiriyor. Çünkü üretmeden çalışmadan mal kendiliğinden oluşmaz. Mal ya üretilerek ve çalışarak elde edilir ya da bir başkasının hakkını türlü yollarla çalmakla elde edilir. Bu iki yoldan başka bir yol bulunmuyor.

İsraf ve hırs ikilisinin girdabına kapılmış insanlar haram yollarla hedefine koşarlar ve bu yolda giderken çok masum ve mazlum insanlara da zarar verirler. Elde ettikleri haram malı da kalp ve gönül huzuru ile tüketemezler, sürekli hallerinden şikayet edip büyük bir huzursuzluk içinde yaşarlar. Bedenleri belki lüks ve konfor içinde olabilir, ama ruhları ve vicdanları bundan asla hoşnut değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...