"Bedene, mideye lüzumu yoksa 'Yasaktır!..' der, dışarı atar. Bazen de bedene menfaati olmamakla beraber, zararlı ve acı ise, hemen dışarı atar, yüzüne tükürür." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Fâtır-ı Hakîm, insanın vücudunu mükemmel bir saray suretinde ve muntazam bir şehir misalinde yaratmış. Ağızdaki kuvve-i zâikayı bir kapıcı, âsâb ve damarları telefon ve telgraf telleri gibi, kuvve-i zâike ile merkez-i vücuttaki mide ile bir medar-ı muhabereleridir ki, ağza gelen maddeyi o damarlarla haber verir. Bedene, mideye lüzumu yoksa 'Yasaktır!..' der, dışarı atar. Bazen de bedene menfaati olmamakla beraber, zararlı ve acı ise, hemen dışarı atar, yüzüne tükürür."(1)

Tat alma cihazı olan dil; “Maharetli nazır ve şakir müfettiş” gibi yiyecek ve içecekleri teftiş eder. Hangisinin tatlı, hangisinin tuzlu, hangisinin diğerinden daha lezzetli olduğunu tefrik eder. Bir müfettişin rapor sunması gibi, o da yemeklerin tadı hakkında bilgi sunar. Ruh da bu teftiş raporuna göre hareket eder. Onlardan en uygun gördüğünü tercih eder yahut hiçbirini beğenmez ve yemez. Bazen de daha bedene girmeden tükürüp dışarı atar. Bir cihetle ağız ve dil bedeni zararlı ve kötü tatlardan koruyan bir bekçi gibidir.

Zehirli veya tadı bozulmuş bir yiyeceği kazara ağzımıza almış olsak, dil bunu teftiş eder ve hemen dışarı atar. Üstad Hazretleri bu paragrafta dilin ve ağızın bu koruyucu vasfına işaret ediyor. Dildeki tat alma özelliği de Allah yolunda sarf edilirse, o zaman dil bütün nimetleri teftiş edip, şükre kapı açan bir müfettiş olur. Ama sadece nefis hesabına çalıştırılırsa, midenin bir kapıcısı olur.

Damarlardan maksat, ağız ve dilin beyin ile irtibatını temin eden sinirlere işarettir. İnsan bedeninin tamamı bu sinirler ile döşenmiştir. Beyin bütün azaları bu sinirler ile yönetmektedir.

(1) bk. Lem'alar, On Dokuzuncu Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

sumeyye othman
Peki ama burda luzumu olmayan seyleri kabuk etmez yasakdir deyip atiyor. Ama gunluk hayatta bircok yenilen aburcuburlar ve gereksiz seyler tuketiliyor ama dilimiz bunlari kabul ediyor bir sorun cikarmadan bu nasil oluyor? Yada yediklerimizin cogundada zararli maddeler var bunlari nasil kabul ediyor dilimiz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Onlar lezzetli ve meşru olanların yanında kaynayıp giriyorlar. Mesela asidi salt içmeye kalksak mideyi de ağzı da yakar ama kola içinde gayet güzel bir şekilde gidiyor. Abur cubur dediğin şeyler obezite ile zaten bedene kabul ettirilmişler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

bazen de yiye yiye fıtrat biraz bozuluyor o yüzden kabul ediyor. mesela uzun bir süre cips, kola vb şeyleri yemeyin, sonra tadın bedenin kabul etmediğini göreceksiniz. mesela ben uzun bir müddet yemedim, sonra arkadaş ikramı ve ısrarıyla bilmecburiye yedim burdaki hükmü fıtratım tasdik etti, bir daha ağzıma almadım. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...