Bediüzzaman İttihad-ı İslam'ı temin edebilmiş mi; İslam birliği için ne yapmış, bilgi verir misiniz?

Bediüzzaman İttihad-ı İslam'ı temin edebilmiş mi; İslam birliği için ne yapmış, bilgi verir misiniz?
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam birliği, kendiliğinden ve zahmetsiz olarak teşekkül etmiyor. Bunun zeminini hazır etmek ve temellerini oluşturmak gerekiyor. Bunun yolu da Müslümanları sağlam ve şuurlu bir imana kavuşturmak iledir.

İslam birliği ve İslam’ın yaşanması, bir ağacın meyvesi ve neticesi hükmündedir. Bu neticelerin teşekkülü de, bu ağacın sağlıklı bir şekilde büyümesi ile mümkündür. Yani önce fidanı dikeceksin, sonra bakımını sabırla yapacaksın, en sonunda meyvesini yiyeceksin. Meyvenin olgunlaşıp yeme kıvamına gelmesi epey bir süreç ve zaman ister. Bu süreç ve zaman için de çalışma ve gayret ister. Bu kaide İslam Peygamberi (asv) için bile geçerlidir. Peygamber Efendimiz (asv)'in yek vücut olup siyasi bir otorite haline gelmesi, epey meşakkatli ve sıkıntılı olmuştur. Hatta bu meşakkat ve sıkıntıların neticesi olan meyvelerin bir çoğuna ömrü yetmemiştir.

İslam’ın siyasi olarak en şaşalı dönemi Hazreti Ömer (ra) dönemine rastlar. Hazreti Ömer (ra) döneminin temel ve zemini Hazreti Peygamber (asv) döneminde ihzar edilmiş, meyve ve neticesi ise Hazreti Ömer (ra) döneminde yenmiştir. Hazreti Peygamber (asv)'in dönemi çok önemli ve temel olmasına karşın, şaşa ve suret olarak Hazreti Ömer (ra) dönemini siyasi açıdan daha parlak ve şaşalı durur. Şimdi zahire bakıp, -haşa- Peygamber Efendimiz (asv) İslam birliği açısından, Hazreti Ömer (ra) döneminden daha geri mi diyeceğiz. Bunlar zahirperestlerin hissi yanılmalarından ibarettir.

Aynı şekilde Bediüzzaman Hazretlerinin eserleri, fikirleri ve mücadelesi ile İslam birliğinin temel ve zeminini ihzar etmiştir. Meyve ve neticesi ise ileriki dönemlerde gelecektir inşallah. Bizim, Said Nursi’nin dönemindeki zahiri sönüklüğüne bakıp, "İslam birliğine hiç bir katkısı olmamış." dememiz insaf ve izan ile bağdaşmaz. Sonraki nesiller İslam birliğinin binasını bu temel üzerine çıkacaklardır.

Bugün Risale-i Nur incelendiğinde, İslam birliğinin nasıl ve ne şekilde olacağı gayet vazıh bir şekilde anlaşılır. Risale-i Nurlardaki ihlas ve uhuvvet prensipleri, bu birliğin temeli ve harcı konumundadır. Proje ve plan olmadan bina yapılamaz. Bugün İslam dünyasında hangi eserlerde İslam birliğinin plan ve projesi hazırlanmıştır, bunu iyi okumak gerekir.

Özet olarak, Bediüzzaman Hazretleri İslam birliğini temel ve çekirdek olarak temin etmiştir. Sonraki nesiller ise bu temel ve çekirdeği genişlendireceklerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...