Bekâr kalıp hizmet etmek isteyen hanım kardeşlere, Üstadımızın tavsiyesi var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evlenip yuva kurmak Peygamber Efendimizin (asm) çok mühim, esaslı ve umumî bir sünnetidir. Ekser insanların fıtratı da bu yöndedir. Bu yüzden, herkesi bekâr kalmaya davet etmek ve hizmetin sadece bu yolla olacağını telkin etmek hem sünnete hem de fıtrata uygun olmaz. Üstad Hazretlerinin böyle bir telkin ve daveti bulunmuyor.

Evlenmeye ve aile kurmaya karar verdikten sonra da dindar ve iffetli bir eş seçmeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu tercih hem dünya hem de ahiret saadetini doğrudan etkiliyor. Ahlaksız, iffetsiz ve dinden bihaber bir eş ile evlenmek yerine, hayırlı bir eş çıkıncaya kadar bekâr kalmak daha iyidir.

Fıtratı bekâr kalmaya müsait olup büyük bir hizmete vesile olacak kabiliyette olan Nur talebeleri de bulunmaktadır. Bu tarz talebelerin zorlanmadan vakıflığa teşvik edilmesinde bir mahsur yoktur. Nitekim bu manada hizmet eden çok kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz var.

"Hemşirelerim, mahremce bu sözümü size söylüyorum: Maişet derdi için, serseri, ahlâksız, frenkmeşrep bir kocanın tahakkümü altına girmektense, fıtratınızdaki iktisat ve kanaatle, köylü mâsum kadınların nafakalarını kendileri çıkarmak için çalışmaları nev'inden kendinizi idareye çalışınız, satmaya çalışmayınız." (1)

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...