Bekâr kalıp hizmet etmek isteyen hanım kardeşlere, Üstadımızın tavsiyesi var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evlenip yuva kurmak Peygamber Efendimizin (asm) esaslı ve umumi bir sünnetidir. Ve ekser insanların fıtrat ve bünyesi de bu yöndedir. Bu yüzden herkesi bekâr kalmaya davet etmek ve hizmetin sadece bu yolla olacağını telkin etmek hem sünnete hem de fıtrata uygun olmaz. Üstad Hazretlerinin böyle bir telkin ve daveti bulunmuyor.

Evlenmeye ve aile kurmaya karar verdikten sonra da dindar ve iffetli bir eş seçmeye dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu seçim hem dünya hem de ahiret saadetini doğrudan etkiliyor. Ahlaksız, iffetsiz ve dinden bihaber bir eş ile evlenmek yerine, hayırlı bir eş çıkıncaya kadar bekâr kalmak gerekiyor.

Fıtratı ve bünyesi bekâr kalmaya müsait olup büyük bir hizmete vesile olacak kabiliyette olan Nur talebeleri de bulunmaktadır. Bu tarz talebelerin de vakıflığa teşvik edilmesi bir realitedir. Nitekim bu manada hizmet eden çok vakıf kardeşlerimiz ve ağabeylerimiz de bulunuyor.

"Hemşirelerim, mahremce bu sözümü size söylüyorum: Maişet derdi için, serseri, ahlâksız, frenkmeşrep bir kocanın tahakkümü altına girmektense, fıtratınızdaki iktisat ve kanaatle, köylü mâsum kadınların nafakalarını kendileri çıkarmak için çalışmaları nev'inden kendinizi idareye çalışınız, satmaya çalışmayınız."

"Şayet size münasip olmayan bir erkek kısmet olsa, siz kısmetinize razı olunuz ve kanaat ediniz. İnşaallah, rızanız ve kanaatinizle o da ıslah olur. Yoksa, şimdiki işittiğim gibi, mahkemelere boşanmak için müracaat edeceksiniz. Bu da, haysiyet-i İslâmiye ve şeref-i milliyemize yakışmaz."(1)

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...