"Benim eski hayatımı zannedip, ihanetle hiddete gelecek tahmin etmişler. Bilâkis aldandılar. Biz, bütün kuvvetimizle anarşiliğe bir sedd-i Zülkarneyn gibi, bir sedd-i Kur’ânî tesisine çalışıyoruz..." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"...Şeyh Said ve Menemen hâdisesinin on misli bir hâdiseyi evhamla düşünmüşler, habbeyi kubbe söylemişler ki, böyle bir vaziyet alıyorlar. Benim eski hayatımı zannedip, ihanetle hiddete gelecek tahmin etmişler. Bilâkis aldandılar. Biz, bütün kuvvetimizle anarşiliğe bir sedd-i Zülkarneyn gibi, bir sedd-i Kur’ânî tesisine çalışıyoruz. Bize ilişenler, anarşilik ve belki komünistliğe zemin ihzar ediyorlar." (Emirdağ Lahikası-I, 13. Mektup)

Üstad'ı imha etme niyetinde olanların asıl amacı, anarşilik ve komünistliğe zemin hazırlamaktır. Çünkü Risale-i Nur'un iman hakikatleri, dinsizlik fikrinin önünde sağlam ve sarsılmaz bir set olarak durup onların Anadoluda yayılma ve yapılanmasına izin vermiyor. Bu durumu çok iyi bilen dinsiz komite Üstad'ı imha edebilmek için sürekli onu tahrik ve kışkırtmalar ile menfi bir adım atmaya zorluyorlar.

Oysa Üstad eski Said dönemindeki gibi siyaseti dine alet etmeye çalışarak, dine hizmet etmek isteyen ve ilmin izzeti adına celalli çıkışlar yapan Üstad değil. Yeni Said'in en büyük silahı ve özelliği müspet hareket, tahammül ve sabırdır. Bu da dinsizleri kudurtan ve delirten bir özelliktir.

Bu halet-i ruhiyesini kendi dilinden dinleyelim:

"...Buraya kadar geçen hayatım bir vatanperverlik hali idi. Siyaset yoluyla dine hizmet hissini taşıyordum. Bu andan itibaren dünyadan tamamen yüz çevirdim ve kendi ıstılahıma göre 'Eski Said'i gömdüm." (Şualar, On Dördüncü Şua)

Bu nedenle Üstad'a saldıranlar, ona değil tamamen iman ve Kur'an hizmetine saldırmaktadırlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...