"Benim takatim yettikçe, emin olmayana, Mâlikimin emanetini teslim etmem." cümlesini izah eder misiniz; tecrübe suretinde emir almış bir sebep nasıl emin olmayabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sana bir musibet geldiği vakit, de: اِنَّا ِللهِ وَاِنَّاۤ اِلَيْهِ رَاجِعُونَ Yani, 'Ben Mâlikimin hizmetindeyim. Ey musibet! Eğer Onun izin ve rızasıyla geldinse, merhaba, safâ geldin. Çünkü, elbette bir vakit Ona döneceğiz ve Onun huzuruna gideceğiz ve Ona müştâkız. Madem herhalde bir zaman bizi hayatın tekâlifinden âzâd edecektir. Haydi, ey musibet, o terhis ve o âzâd etmek senin elinle olsun, razıyım.'

'Eğer benim emanet muhafazasında ve vazifeperverliğimi tecrübe suretinde sana emir ve irade etmiş, fakat sana teslim olmaklığıma izin ve rızası olmazsa, benim takatim yettikçe, emin olmayana, Mâlikimin emanetini teslim etmem.' der."(1)

Üstadımız burada kendi aleminde kendi nefsi ile bir mücadele ve murakabe yapıyor. Musibet Allah’ın emri ile gelir, yine Onun emri ile gider; bazen bu musibet eceli de içinde barındırır. Lakin musibetler genelde insanı test etmek ve tekemmülünü sağlamak için gelir.

Üstadımız musibeti bir şuurlu varlıkmış gibi düşünüp ona şöyle sesleniyor:

"Ey musibet, Allah seni bana şayet beni test etmek için gönderdi ise, buna sabreder ve sen geldin diye kesin ölecekmişim gibi korkmam."

"Çünkü, emin olmayana, Mâlikimin emanetini teslim etmem; yani ecelle görevlendirilmeden sen ecelim olamazsın."

Allah’ın izni olmadan hiçbir musibet ya da hastalık insanı öldüremez. Bu yüzden gerçek iman sahipleri musibet ve hastalıklardan korkmaz onları sabır ve metanet ile karşılar.

Mesela, birisi kanser hastalığına yakalandı, kanser mutlaka insanı öldürür; bu hasta da mutlaka ölecek, demek sebeplere yaratıcılık vasfı vermek demektir. Oysa ecel emrini Allah verir, bu bazen kanserle gelir bazen başka bir sebeple gelir. Kanser hastalığına yakalanan birisi kayıtsız şartsız kansere teslim olmamalı, şifa için mücadele etmelidir.

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a, Beşinci Nota.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...