"Beşerde, havas ve avâm, iki tabaka var. Havastan avâma merhamet ve ihsan ve avâmdan havâssa karşı hürmet ve itaati temin edecek, zekâttır." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanlık iktisadi açıdan ana hatları ile zengin ve fakir olmak üzere iki tabakadan, iki sınıftan oluşmaktadır. Zenginler fakirlere karşı merhametli ve cömert olmalı, bu da zekat ve türevlerinin ifası ile mümkündür. Fakirler de zenginlere karşı kin, nefret ve hasetlik gibi duygular beslememelidir. Onların işinde çalışırken dürüst ve hakkını vererek çalışmalıdırlar. İki sınıf arasındaki ilişki böyle sağlıklı olursa, toplumsal yapı da buna orantılı olarak sağlıklı olacaktır.

Havas üst tabaka, avam ise alt tabaka demektir ve bu kural her sektörde her branşta her meslekte her alanda geçerlidir. Eğitimde hoca havas öğrenci avamdır, askerlikte komutan havas er avamdır, tamirde usta havas çırak avamdır, sağlıkta doktor havas hasta avamdır vesaire...

Havas altındakilere karşı merhametli ve adaletli, avam da üstündekilere karşı saygılı ve itaatli olmalıdır. Her alanda böyle sağlıklı bir ilişki tesis edilirse, o toplum her alanda güçlü ve zengin olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...