"Beşerin musibetini ikileştiren sabırsızlığın ve tahammülsüzlüğün ilacı oruçtur." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Orucun insana kazandırdığı en büyük kazanımlardan birisi de sabır ve tahammüldür.

Sabır, Allah’ın kainatta geçerli olan sebep-sonuç tertibine harfiyen uymak, olaylar zincirindeki sıralamaya riayet etmek, hedefe giden basamakları teker teker çıkma konusunda dikkatli ve titiz olmak, sebep ve sonuç gerekliliğini akılda bulundurmak anlamına geliyor.

Mesela, beş katlı bir bina düşünelim; bu binanın her bir basamağına küçük hediyeler konulmuş, ama asıl büyük hediye en son basamağa konulmuş. Büyük hediyeye ulaşmanın değişmez kuralı ise, her bir basamağı teker teker çıkmak, en sonunda büyük hediyeye ulaşmak. Büyük hediyeye ulaşma hırsı ile basamakları ikişer üçer atlamaya kalkışmak sabırsızlık oluyor. Sabırsızlığın cezası ise, hem büyük hediyeyi alamamak hem de atladığı basamaklardaki küçük ama insanı olgunlaştıran hediyelerden mahrum olmak oluyor.

Allah kainata sebep sonuç tertibini hem insanın maddi ve manevi tekamül etmesi için hem de kendi isim ve sıfatlarını görmek ve göstermek için koymuştur. Sabır ise bu tertibe uymak oluyor. Oruç insana sabretme gücü vererek kainatın düzenine hizmet ediyor diyebiliriz. Çünkü bütün karmaşa ve savaşlar kainatta var olan tertibe riayet etmemekten çıkıyor.

Tahammül ise, insanın olaylar karşısındaki dayanma gücüdür ve insana olay anında lazımdır. Yani sabır uzun soluklu ve uzun vadeli manevi bir program iken, tahammül ise anlık ve olay anında gerekli olan bir dayanma gücüdür. Oruç her ikisini de insana kazandıran manevi bir destekçi oluyor.

Mesela, birisi geldi çeşitli yöntemlerle yolundan ve hedefinden çıkarmak için seni ajite (tahrik) etti. Senin o anki dayanma gücün tahammül, hedefi düşünerek sonuca odaklanman da sabır oluyor...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

muhammed-said-akdağ
''beşerin musibetini ikileştiren sabırsızlığın'' ifadesini anlayamadım biraz açar mısınız niçin musibet ikileşiyor sabırsızlık ile?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Musibetin kendisi birinci azap oluyor, bu azap karşısında insanın sabır göstermeyip isyan ve şikayete başvurması da ikinci azap oluyor. Oysa sabredilse başa gelen ilk azap tek kalacak, hatta sabır ile, musibetin kimden geldiğini tefekkür sayesinde, azap ve sıkıntı yarıya inecek, bir müddet sonra tamamen ortadan kalkacak.

Musibetler karşısında sabırsızlık ve isyan hem musibetin ömrünü ve tahribatını arttırıyor, hem de musibeti ikileştiriyor; yani manevi ve psikolojik rahatsızlıklara yol açarak ikinci bir belaya insanı sokuyor. Yani isyan ve sabırsızlık maddi musibetin manevi musibeti doğurmasına yol açıyor, bu da musibetin birken iki olmasına neden oluyor.

Bir musibet yüzünden psikolojisi bozulup kendini içkiye ve uyuşturucuya vererek hayatını zehir eden çok insanlar var...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
muhammed-said-akdağ

Allah razı olsun 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...