"Beşeriyeti ve suret-i cismaniyesini değil, belki umum envâr-ı İslâmiye ve hakaik-ı Kur’âniye ile nuranî, muhteşem şahs-ı mânevîsini, bin mu’cizatla muhât olarak akıl gözüyle gördüğünüz halde..." izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabe Peygamber Efendimiz (asm)'in harika ve mucize hallerine topluca vakıf değildi. Topluca vakıf olanlar elbette vardı, ama bu bütün sahabe için geçerli değildi.

Bazen bir bedevi geliyor, bir iki dakika sohbet edip Peygamber Efendimizi (asm) bir daha görmeden vefat ediyor. Ama o bir iki dakikalık sohbet ve intiba ona muazzam bir iman vermiş.

Bizim zamanınızdaki insanlar Peygamber Efendimiz (asm)'in maddi ve manevi her yönüne vakıf ve muttali olduğu halde, yine iman konusunda sahabeye yetişemiyor. Gerek Peygamber Efendimiz (asm)'in bine yakın mucizesi olsun gerek maddi ve manevi hallerini izah ve ispat eden ilim dalları olsun bu asrın insanlarına sahabede olan imanı veremiyor.

Bu yüzden sahabeye üstünlük taslamak "Biz görmediğimiz halde iman ediyoruz." bahanelerine sarılmak boş ve anlamsız bahanelerdir.

Yeni inşa edilen binanın içinde olan birisi binayı bütünü ile değil gördüğü kadarı ile bilebilir. Ama binanın bitmiş haline tepeden ve topluca bakan birisi, binayı en haşmetli hali ile görür. Buna rağmen binayı tanıma ve sevme açısından binanın içinde olan şahsa yetişemiyorsa vay haline...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...