"Bütün efkâr-ı âmme-i İslâmiye imanınıza kuvvet ve senet olduğu halde,.." Bu nasıl oluyor, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabe içinde, Peygamber Efendimiz (asm)'in bütün ahvaline vakıf olan çok azdı. Sahabe içinde kimisi bir mucize ile kimisi bir görmek ile kimisi bir iki dakika sohbet ile iman etmişlerdi.

Üstelik yeni bir din yeni bir peygamber ve başta öz amcası olarak bütün kamu, inanç olarak karşılarında ve inkar ediyorlar. Böyle bir sosyal zeminde sahabenin duruşu, metaneti ve inanç gücü gerçekten takdire şayan ve benzersizdir.

Oysa şu anda iki milyara yakın Müslüman var, yani kamu inancı karşımızda değil yanımızda. Peygamber Efendimiz (asm)'in bütün ahvalini anlatan ve en gizli hallerini bile bildiren kitaplar, rivayetler derli ve toplu bir şekilde ortada. Biz buna rağmen sahabe kadar iman ve inanç metaneti gösteremiyoruz. Az bir felsefi esinti bile, bizi inkar ve şüphe çıkmazına düşürebiliyor.

Bu da gösteriyor ki sahabenin imanı öyle bir seviyede ki, bu zaman insanlarının bu imana yetişmesi mümkün değildir.

Hem sahabenin iman gücünü gösteren ve imanlarının bir sızıntısı olan şiddet-i takvâları ve kemâl-i salâhatleri nerede? Ey müddei, senin, şiddet-i zaafından, farzları tamamıyla senden göstermeyen sönük imanın nerede?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...