"Bütün efkâr-ı âmme-i İslâmiye imanınıza kuvvet ve senet olduğu halde,.." Bu nasıl oluyor, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sahabe içinde, Peygamber Efendimiz (asm)'in bütün ahvaline vakıf olan çok azdı. Sahabe içinde kimisi bir mu’cize ile kimisi bir iki dakika sohbet ile iman etmişlerdi.

Peygamber Efendimiz davasını anlatırken başta öz amcası olarak bütün çevresi ona düşman idi. Böyle bir dehşetli devirde sahabenin duruşu, metaneti ve iman kuvveti hakikaten takdire şayandır ve emsalsizdir.

Halbuki şu anda iki milyara yakın Müslüman var. Peygamber Efendimiz (asm)'in bütün ahvalini anlatan ve en gizli hallerini bile bildiren kitaplar, rivayetler derli ve toplu bir şekilde ortada. Biz buna rağmen sahabe kadar kuvvetli bir imana, sabır ve metanete sahip değiliz. Az bir felsefî esinti, küçük bir şüphe bile insanı sarsabiliyor. Bu da gösteriyor ki sahabenin imanı öyle bir seviyede ki, bu zaman insanlarının bu imana yetişmesi mümkün değildir.

Hem sahabenin iman gücünü gösteren ve imanlarının bir tereşşuhu olan şiddet-i takvâları ve kemâl-i salâhatleri nerede? Ey müddei, senin, şiddet-i zaafından, farzları tamamıyla senden göstermeyen sönük imanın nerede?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...