"Miracı ile bir cadde-i kübrâ açarak hakaik-i imaniyenin en yüksek mertebelerine gitmiş..." Hakaik-i imaniyenin en yüksek mertebelerine çıkmış ne demektir, biz de çıkabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman hakikatlerinin en yüksek makamı ve mertebesi, iman edilen şeyleri bizzat görmek ve müşahede etmektir. Peygamber Efendimiz (asm) bizim gaybî bir şekilde iman ettiğimiz hakikatleri mi’rac mucizesiyle bizzat müşahede etmiştir. Cennet ve cehennemi gezip görmüş, kader levhalarınının sırlarına vakıf olmuş, meleklerle sohbet etmiş, imanın en mühim hakikati olan Allah’ı bizzat müşahede edip konuşmuştur. Bu iman noktasında varılacak en mükemmel ve en büyük bir mertebedir.

Peygamber Efendimiz (asm) mi’rac ile iman hususunda bir çığır açmıştır. Derecesine göre herkes Peygamber Efendimiz (asm)'in açmış olduğu bu çığırı takip edip iman hususunda mertebeler elde edebilir.

Hiç kimse Pesul-i Ekrem Efendimiz (asm)'e o hususta yetişemez ama onun açmış olduğu mi’rac yolundan derecesine göre herkes bir mertebe ve bir derece elde edebilir.

Üstad, "Risale-i Nur içinde imanın hadsiz mertebeleri vardır." diyor. Demek Risale-i Nur'da da mi’racın hakikatleri ve dereceleri mevcuttur. Herkes gücü nisbetinde mi’raca ve hakikatlerine muvaffak olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...