"Miracı ile bir cadde-i kübrâ açarak hakaik-i imaniyenin en yüksek mertebelerine gitmiş..." Hakaik-i imaniyenin en yüksek mertebelerine çıkmış ne demektir, biz de çıkabilir miyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İman hakikatlerinin en yüksek makamı ve mertebesi, iman edilen şeyleri bizzat görmek ve müşahede etmektir. Mesela; Peygamber Efendimiz (asm) bizim gaybi bir şekilde iman ettiğimiz hakikatleri bizzat müşahede etmiştir. Miraçtan, cennet ve cehennemi gezip görmüş, kader lavhalarını incelemiş, meleklerle sohbet etmiş, imanın en mühim hakikati olan Allah’ı bizzat görmüş ve onunla konuşmuştur. Bu iman noktasında varılacak en mükemmel ve en büyük mertebedir.

Peygamber Efendimiz (asm) miraç ile iman hususunda bir çığır açmıştır. Derecesine göre herkes Peygamber Efendimiz (asm)'in açmış olduğu bu çığırı takip edip iman hususunda mertebe ve dereceler elde edebilir.

Belki hiç kimse Peygamber Efendimiz (asm)'e o hususta yetişemez ama; onun açmış olduğu miraç çığırından derecesine göre herkes bir mertebe bir derece elde edebilir. Risale-i Nurlarda da bu mana vardır.

Üstad, "Risale-i Nur içinde imanın hadsiz mertebeleri vardır." diyor. Demek Risale-i Nur'da da miracın hakikatleri ve dereceleri mevcuttur. Herkes gücü nispetinde miraca ve hakikatlerine muvaffak olabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...