Beyanındaki beraatin mucizeliğinin bir vechi olan isbat bölümünde Peygamber Efendimizin nübüvveti misal verilmiş, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hem isbat makamının en latif misallerinden biri şudur:

Cenab-ı Hak Hz. Peygambere (asm) şöyle der:

"Yâ Sîn, Hikmetli Kur'ana yemin ederim, sen Resullerdensin." (Yasin, 36/1-2)

Şu yemin işaret eder ki, peygamberliğin delili o derece yakini ve haktır ki, hakkaniyette tazim ve hürmet makamına çıkmış ki, onunla yemin ediliyor.

İşte şu işaret ile der: "Sen resulsün. Çünkü senin elinde Kur'an var. Kur'an ise, haktır ve Hakk'ın kelamıdır. Çünkü içinde hakiki hikmet, üstünde mucizelik mührü var."

Ümmi bir zatın elinde Kur'an gibi bir ferman olması, onun nübüvvetinin en büyük delillerindendir. Hatta ümmi olması, nübüvvetine olan delaleti daha da artırmaktadır. Çünkü okuma yazması olan biri değişik kitapları okur ve onları kendi iç dünyasında değerlendirmelere tabi tutup terkip yaparak yeni bir sistem kurabilir. Hz. Peygamber (asm) ise, ümmi biri olarak ümmi bir çevrede yaşadı. Onun bu ümmiliği peygamberliğinin en büyük delillerindendir. Yani o, kendinden söylemiyor, ancak vahyedileni haber veriyor. Nitekim Kur'anda ona şöyle demesi bildirilir:

“...Daha önce içinizde bir ömür yaşadım. Aklınızı kullanmıyor musunuz?” (Yunus, 10/16)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...