"Bin hâsiyeti bulunan Cevşenü’l-Kebîr’i, o faydaların bazılarını maksud-u bizzat niyet ederek okuyorlar..." Cevşeni okurken neler maksud-u bizzat olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İllet, ibadet yapmamızı gerekli kılan ana sebeptir. Hikmet ise, yaptığımız ibadetten hâsıl olan maddi ve manevi faydalardır. Amel ve ibadetin en büyük illeti (yapılma gerekçesi) emr-i İlahi olması, en büyük neticesi ve hikmeti ise rıza-ı İlahiyi kazanmaktır.

“Niçin ibadet ediyorsun?” şeklindeki bir sorunun cevabı “Rabbim emrettiği için!..” şeklinde olacaktır. Bu emri tutmanın gerek dünyada, gerek âhirette pek çok da faydası vardır. Ama ibadet bu faydalar için yapılmaz; bunlar meselenin hikmet yönüdür, dememiz ve öyle mülahaza etmemiz gerekir.

Dua ve virdler birer kulluk vazifesidir. İhtiyaç ve musibetler ise bu dua ve virdlerin vaktinin geldiğini gösteren alamet ve işaretlerdir. Dua ve virdlere takılan fayda ve hikmetler hakiki anlamda dua ve virdlerin okunma gerekçesi ve sebepleri değildirler. Şayet bir kişi sadece maddi ve manevi menfaat umarak dua ve virdi okursa, bu Allah katında makbul olmaz. Ve o dua ve virdlerin çok özelliklerini de göremezler ve görmeye de hakları yoktur.

Duanın dünyevi hikmet ve faydalarını maksudu bizzat yapmak, duayı duanın faydası için yapmak anlamındadır. Mesela Cevşen'i savaşta korunmak için okumak maksudu bizzat yapmak olur.

Dua ve ibadetleri sadece ve sadece Allah’ın rızası için yapmak gerekir, faydası için yapılırsa o duanın Allah katında bir anlamı kalmıyor demektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...