"Bir kısmı arzımızdan bin defa büyük ve o büyüklerden bir kısmı top güllesinden yetmiş derece sür’atli yüz binler ecram-ı semâviyeyi direksiz, düşürmeden durduran..." cümlesini devamıyla açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sema ve yıldızlar içinde görünen harika teshir (büyük kürelerin Allah’ın kudretine boyun eğmesi), tedbir (intizam ve düzeni sağlamak için alınan önlemler), tedvir (büyük küre ve yıldızları çekip çevirmek), tanzim (her şeyi bir düzene sokmak), tanzif (bütün evrenin temizlenmesi), tavzif (her şeye bir vazife vermek) gibi fiiller, tefekkür noktasından gayet zengin ve kati deliller ile sanatkarını ispat ve ilan ederler.

Dev galaksilerin sapan taşı gibi çevrilmesi ve zerrece yörüngesinden sapmaması, Allah’ın sonsuz azamet ve kibriyasını muhtevi olan Celal ismini kör olana bile gösterir...

Mesela güneş, dünyadan 1.300.000 kat daha büyüktür. Büyüklüğü ile akıllara durgunluk veren ve aslında bir yıldız olan güneşin hacmi ise dünya hacminin yaklaşık 330.000 katı kadardır.

Ve bu devasa güneş diğer gök cisimleri gibi hareket eder. Hem kendi ekseni etrafında döner, hem de Samanyolu galaksisinin bir parçası olarak, galaksimizin merkezi etrafında bir yörünge çizer. Güneşin, galaksimizin etrafındaki dönüşü sırasında, ayrıca aşağı yukarı da bir hareketi vardır atlıkarınca gibi.

Güneşin hem büyüklüğü hem hızlı hareket etmesi hem de yörüngesinden zerre miktar sapmaması muazzam bir kudret tarafından idare edildiğini çok açık bir şekilde gösteriyor. Öyle dev bir yıldızı çekip çevirmek ancak sonsuz bir kudret ile mümkün olabilir.

Üstelik güneşin ve diğer yıldızların altında bir destek bir direk bir kolon bulunmuyor boşlukta yüzüyorlar. Boşlukta yüzen bu milyarlarca yıldızın çok süratli bir şekilde hareket ettiğini de düşünecek olursak insanın aklı tutuluyor. Bu yıldızları boşlukta tutup hızlı bir şekilde çevirip milimetrik bir yörünge içinde tutmak ve bunu milyarlarca yıl devem ettirmek sınırlı bir güç ile izah edilmez.

Üstadımız bu muazzam gerçeği “Bir kısmı arzımızdan bin defa büyük ve o büyüklerden bir kısmı top güllesinden yetmiş derece sür'atli yüzbinler ecram-ı semaviyeyi direksiz düşürmeden” ifadesi ile özetliyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

[email protected]

Çok tskrlr örneklerle daha iyi kavradim

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...