Block title
Block content

Bir şeyde İsm-i Azam tecelli ederken, aynı anda her ismin azami mertebesi de tecelli eder mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İki ayrı kavramı karıştırmamak icab eder. Birincisi İsm-i Azam, diğer ise, her ismin azamlık mertebesidir. Bu iki konu birbirinden ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Her isim, her zaman ve her varlıkta en azami derecede tecelli etmez. Diğer taraftan herkes, her zaman, her ismin en azam mertebesine yetişemez ve tecellisine mazhar olamaz.

Efendimiz (asv)'in dışındaki peygamberler bir kaç ismin azam mertebesine mazhar iken, Efendimiz (asv) bütün isimlerin en azam mertebesine mazhar olduğu gibi, ismi azama da mazhardır.

İsm-i Azam, daha çok diğer isimlere nisbeten daha külli, daha cami bir isim ve diğer isimler de bir şekilde ona bağlı olarak tecelli eden isim demektir. Temel isim, esas teşkil eden isim de denebilir. Kısacası, kainattan tecellisi çekildiği zaman, varlığın anlamsızlaşacağı isim de denebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

hakan_23el
ismi azam için ''kainattan tecellisi çekildiği zaman, varlığın anlamsızlaşacağı isim de denebilir''demişsiniz, lakin allahın birçok isimlerinden hangisini kainattan çekseniz varlık anlamını yitirir diye düşünüyorum.alim, hakim, hayy, kayyum, ferd,rahman, rahim. malikiyevmiddin... hakeza hangisi çekilse herşey anlamsızlaşmaz mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Hz. Ali (ra) Efendimize göre İsm-i Azam şu altı isimden meydana gelmektedir: Ferd, Hay, Kayyum, Adl, Hakem, Kuddüs. Siz de yukarı da bunlardan dört tanesini zikretmişsiniz. İsm-i Azam diğer isimler içinde adeta bir çadırın içindeki direk gibidir. Çadırın ayakta kalması direğe bağlı olduğu gibi, diğer isimlerin tecellisi de İsm-i Azam'a bağlıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
emin58
kardeşimizin kasdettiği benimde aklıma şöyle geliyor mesela alim ismi altı isim içinde olmadığı halde o olmazsa ferdiyetin anlamı nasıl oacak veya nur ismi olmazsa veya halık ismi .... benim aklıma söyle geliyorki cenab-ı hak vahid olduğu için ve bu isimler onun zatından çıktığı için bu isim olmasaydı diyemeyiz onun yerine diğer isimlerin temelinde aradığımız ism-i azamın ne kadar olduğuna bakmalıyız dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...