Block title
Block content

"Biri hodbin talihsiz bir tarafa, diğeri hüdâbin bahtiyar diğer tarafa sülûk eder, giderler." İzah eder misiniz; "hodbin" veya "hüdabin" olmak insanın kendi elinde mi? Bu özelliklerin "gayb" ve "iman" ile ilişkisi nereden gerçekleşiyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Beş kat aşağı beş kat yukarı giden bir apartman düşünelim. Bu apartmanın yukarı giden beş katında ayrı ayrı nimet ve güzellikler bulunuyor. Aşağı giden katlarında da türlü türlü azap ve elemler bulunuyor.

İnsan bu apartmanın tam ortasında bulunan bir asansörün içindedir. Şayet asansörün aşağı kısmına basarsa, her katta ayrı bir azap ve elemle karşılaşacak. Yok yukarı kısmına basarsa, her katta ayrı bir güzelliği ve mutluluğu tadacak.

Apartmanın tasarım ve bütün aksamı mimar tarafından hazırlanmış olsa da tercih tamamen insana bırakılmış. İnsan tercihini ne yandan yana kullanırsa mesuliyet ona ait oluyor. Dolayısı ile neden bu aşağı bu yukarı deme hakkı bulunmuyor.  

Apartman dünya hayatıdır. Beş kat yukarı çıkan ve her katında ayrı bir güzellik ve nimet bulunan katlar, iman ve imanın mertebeleridir. Beş kat aşağı inen ve her katında türlü türlü azap ve acılar bulunan katlar ise, küfür ve gaflet dereceleridir.

Asansör ise hidayet ya da dalalettir. Asansörün hidayet tarafına basılırsa yukarı dalalet tarafına basılırsa aşağı gider. Seçim ve mesuliyet ise tamamen insana aittir.

Hodbin başkasına hak tanımayıp, sadece ve sadece kendi lezzet ve menfaatini takip eden, kendini düşünen ve her şey kendi etrafında dönüyor, zannına kapılan bencil ve kibirli insanları temsil ediyor.

Hüdabin ise, hakkı ve hakikati gören, Cenâb-ı Hakk'ı tanıyan ve her şeyde Onun rızasını gözeten salih insanları temsil ediyor.

Allah hidayet yoluna nasıl türlü türlü güzellikleri ve nimetleri yerleştirmiş ise, dalalet yoluna da bir o kadar azap ve acıları yerleştirmiştir. İnsan ise bu iki yolu seçmekte serbesttir. Hodbin olup dalaleti seçerse belasını bulur, hudabin olur da hidayeti seçerse saadeti bulur vesselam...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
bazı insan hodbin olup kendini hüdabin sanabilrmi. Ayrıca "Biri hodbin talihsiz bir tarafa" demiş üstad, talihsizim ne yapayım diyebilirmi insan talihsizliğimden yaşyamadım doğru yolu veya burdaki talih ne anlama geliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Burada ki talih insan iradesi ile şekillenen kaderin küçük dairesine bakıyor. Yoksa her kötü insan talihim iyi değilmiş diye kendine mazeret üretebilir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ahmet73649
Biri hodbin talihsiz bir tarafa"cümlesi " Biri hodbin tali'siz bir tarafa" şeklinde olması gerekmiyor mu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

İMANDA ne kadar büyük bir saadet ve nimet ve ne kadar büyük bir lezzet ve rahat bulunduğunu anlamak istersen, şu temsîlî hikâyeciğe bak, dinle: bir vakit iki adam hem keyif, hem ticaret için seyahate giderler. biri hodbin talihsiz bir tarafa, diğeri hüdâbin bahtiyar diğer tarafa sülûk eder, giderler. İkinci Söz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ahmet73649
Değerli kardeşim, Osmanlıca eserde " tali'siz "yazıyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Tali'siz ile talihsiz aynı anlama geliyor ve talihsizin telaffuzu kolay olduğu için bu kelime tercih ediliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...