"Bu acip asrın bu acip hastalığına ve dehşetli marazına karşı Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın tiryak misâl ilâçlarının nâşiri olan Risale-i Nur dayanabilir. " cümlesini açıklar mısınız, ne demek isteniyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar tahkiki iman dersini verdiği zaman, bu ders bir elektrik gibi insanın mahiyetindeki bütün latife ve duyguları inkişaf ettirip onlara tam bir nüfuz sağlayarak, emmare olan nefsin karşısına dikiyor. Ve nefis üzerinde tam bir otokontrol sağlıyor.

İnsanın mahiyetinde bulunan latife, kalp ve akıl gibi duygular uyanıp, kuvvet kesp edince, nefis ve şeytan köşeye sıkışıyor, tesirini icra edemiyor. Malum Risale-i Nur mesleği sahabe mesleği olduğu için, tasavvufta olduğu gibi nefsi tamamı ile öldürmek yoktur. Nefsi kuvvetli iman ve tesirli intibah ile etkisiz kılma vardır. Hatta nefsi imanın hizmetine verip tam bir marifet elde etme manası vardır.

Nefis ne kadar zararlı ve tehlikeli de olsa onun maddi duygu ve hissiyat yapısında Allah’ın birçok ismini tadıp tartacak ölçüler ve mihenkler vardır. İşte kuvvetli ve tahkiki iman bu potansiyeli işletme yoluna gidiyor ve nefsi imanın emrine amade kılıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...