"Bu acip asrın bu acip hastalığına ve dehşetli marazına karşı Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın tiryak misâl ilâçlarının nâşiri olan Risale-i Nur dayanabilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlardaki tahkikî iman dersleri, bir elektrik gibi insanın mahiyetindeki akıl, kalp ve vicdan gibi bütün latifelerine nüfuz ederek onları inkişaf ettirip, emmare olan nefsi terbiye ve ıslah eder. Ve nefis üzerinde tam bir hâkimiyet tesis eder.

İnsanın mahiyetinde latifeler kuvvet kesb edince, nefis ve şeytan köşeye sıkışıyor, tesirini icra edemiyor. Malum Risale-i Nur mesleği sahabe mesleği olduğu için, tasavvufta olduğu gibi nefsi tamamı ile öldürmek yoktur. Nefsi kuvvetli iman ve tesirli intibah ile ıslah etme ve tesirsiz kılma vardır. Hatta nefsi imanın hizmetine verip tam bir marifet elde etme manası vardır.

Nefis ne kadar zararlı ve tehlikeli olsa da onun mahiyetinde Allah’ın birçok ismini tadıp tartacak ölçüler ve mihenkler vardır. İşte kuvvetli ve tahkikî iman bu istidadı işleme ve tekâmül ettirme yoluna gidiyor ve nefsi imanın emrine amade kılıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...