"Bu dünya bizi kovmadan evvel ve 'Haydi dışarıya!' demeden, biz kemâl-i izzetle, ‘Allaha ısmarladık’ deyip izzetimizle bu fâni zevklerimizi bırakmalıyız." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "kovulmak" tabiri, insanın aniden ölüp hazırlıksız bir şekilde ahiret gibi bir gerçekle yüzleşmesi anlamına geliyor. Hazırlıksız olmak ise, dünya hayatına dalıp ibadetleri terk etmek demektir. Makam, mevki, kariyer, şan şöhret gibi dünya işleri ahirette bozuk para gibi geçmiyor, itibarı olmuyor.

Yani iman ve ibadetsiz yaşarsan, dünyada paşa da olsan ahirette itibarı olmayan bir er gibi muamele görürsün deniliyor. İnsan dünyada Allah’ın emir ve yasaklarını yerine getirir, asıl hayatın ahiret hayatı olduğu gerçeğini idrak ederse, dünyadan izzeti ve şerefi ile ayrılır ve ahirette ona göre bir karşılama ile karşılanır. Durum aksine olursa, dünya insanı zorla kovar, ahirette ise karşılama bir o kadar vahim ve çetin olur.

Dünyadan severek ve hazırlıklı bir şekilde ayrılmak, ahirette güzel ve hoş bir karşılamaya sebep olurken, dünyadan zorla ve hazırlıksız bir şekilde ayrılmak ise ahirette acıklı ve azaplı bir karşılamaya sebep olur. Dünya bizi terk etmeden bizim dünyayı terk etmemiz gerekiyor ki, ahirette bir itibarımız ve rahatımız olsun.

Bir bilet alıp lunaparkta bir salıncağa binsek, ama biletin süresi dolduğu halde inmek istemesek, görevliler gelip bizi herkesin ortasında tartaklayarak zorla indirse, hem şerefimiz beş paralık olur hem de rezil olmuş oluruz. Dünya hayatı da salıncak gibi süresi dolduğunda inmesini bilmezsen zorla indirirler.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...