Hayat hırsı ve ölüm korkusu hususunda en meşhur olan Yahudilerden bahseden Bakara sûresi'nin 94. Ayetinin nüzul sebebi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"De ki: Eğer Allah katında âhiret yurdu (cennet) bütün insanlar içinde yalnız size ait ise ve bu iddianızda samimi iseniz haydi ölümü istesenize!" (Bakara Suresi, 2/94)

İbnu Cerîr, Ebu Âliye’den (r.a.) bildirdi. Ebu Âliye (ra.):

"Yahudiler, 'Cennete ancak Yahudi olanlar girer.' dediler. Bunun üzerine Allah Teâlâ, Bakara Suresinin 94. ayetini indirdi." dedi.

Hazret-i Peygamber (asm) ile Yahudiler arasındaki bu küçük tartışmanın neticesinde, bu ayet nazil olarak Yahudilerin ne kadar dünya hayatına perestiş ettikleri, ne kadar sözlerinde yalancı ve nifak içinde oldukları ve bunun kıyamete kadar da devam eden küllî bir kaide olduğu ilan edilmiş oldu...

Bu ayet Yahudi milletinin hırs ve dünya sevgisine işaret ediyor. Bu hırs ve dünya sevgisinden dolayı Yahudi milleti zillet ve meskenet cezasına çarptırılmışlardır.

Kendisinin cennet ehli olduğuna yakînen inanan, elbette oraya iştiyak duyar ve şâibelerle dolu şu dünyadan bir an önce kurtulmak ister. Mesela, Hz. Ali (ra) şöyle demiştir:

“Ölümün üzerine düşsem veya ölüm benim üzerime düşse, hiç aldırmam.”

Ammar Bin Yasir de Sıffîn'de şöyle demişti:

“Şimdi dostlara, Hz. Muhammed’e ve O’nun hizbinden olanlara kavuşuyorum.”

Hz. Huzeyfe de ölüm anında şöyle demişti: “Özlenen bir dost geldi. Pişman olan felah bulmasın!”

İşte, ölümü bilenler böyle söylemişler. Yahudiler de ahirette cenneti umuyorlarsa, ölümü temenni etmeleri gerekir.(Beydâvi, I, 138.)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...