"Bu zamanlarda öyle günahlar, zulümler oluyor ki, rahmet istemeye yüzümüz kalmıyor, masum hayvanlar da azap çekerler." Masum hayvan ve günahsızların suçu ne?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İmtihan dünyasında masumlar ile zalimler keskin bir hat ile tefrik ve temyiz edilmiyor. Bu yüzden bazen zalimler yüzünden masumlar da sıkıntı çekebiliyor. Bu, imtihan dünyasının bir gereğidir. Allah masumların çektiği sıkıntıları farklı ihsan ve ikramlar ile telafi ediyor.

Mesela, deprem geldiğinde meyhane ile cami ayrımı yapmayıp ikisini de yıkıyor. Şayet her musibette masumlar harika bir şekilde korunmuş olsa, o zaman imtihanın sırrı bozulur. Oysa Allah dünyayı bir imtihan şeklinde yaratmış ve birtakım musibet ve sıkıntılarla sınıyor.

Yine bir deprem olduğunda, yıkılan binaların altından sadece günahkârlar ölü çıkıp diğerlerine bir şey olmazsaydı, diğer taraftan bir sel felaketi gelse zalimler boğulup masumlar gaybi bir el ile kurtarılsaydı ne olurdu? Bunu duyan günahkâr insanlar artık tövbe etmeye başlayacaktı. Çünkü tövbe etmezse veya ibadetlerini yapmazsa bu dünyada hemen musibete maruz kalacağı düşüncesine kapılacaktı.

İmtihan gereği olarak bir musibet geldiği zaman hem iyileri hem de kötüleri beraberce içine alıyor. Böylece imtihan sırrı kaybolmuyor. Eğer musibetlerde ve zulümlerde iyiler kurtulup sadece kötüler zarar görseydi, imtihan sırrı kaybolurdu. Kötüler de iyi olmak zorunda kalırlardı. Böylece Ebu Bekir (r.a.) ruhlu insanlar ile Ebu Cehil ruhlu insanlar aynı seviyede kalırdı. Bu açıdan bazen hiç suçu olmayan günahsız kimseler de felaketlere maruz kalabilmektedirler.

"Sadece içinizden zulmedenlere erişmekle kalmayacak olan bir azaptan sakının ve bilin ki Allah, azabı çetin olandır." (Enfal, 8/25)

Bu imtihan sırrı masum hayvanat ve nebatat için de geçerlidir. Yangın çıktığında sadece zalimin evini yakmıyor, ormanları ve orman içinde yaşayan börtü böceği de yakıyor.

"Hatta, deniz dibinde balıklar, canilerden şekva ederler ki, 'İstirahatimizin selbine sebep oldular.' diye rivayet-i sahiha vardır." (Kastamonu Lahikası, 46. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...