Block title
Block content

“Bütün ehl-i edyan ‘melek-ül cibal, melek-ül bihar, melek-ül emtar’ gibi her nev’e göre birer melek-i müekkel, vahyin ilhamı ve irşadı ile bulunduğunu kabul ederek, o namlarla tesmiye ediyorlar.” Ehl-i edyan kimlerdir? Melek kavramları ile açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ehl-i edyan, semavî kitaplara inanan bütün insanları ifade eder. Zira, bütün hak dinlerde “meleklere iman”, imanın bir rüknü olarak yer almıştır.

Her bir dağa müekkel bir melek olduğu gibi, bütün dağlara müekkel bir melek de vardır. Keza, her bir denize müekkel bir melek olduğu gibi denizlerin tamamına müekkel melek de vardır. Aynı şekilde, her bir yağmur tanesine müekkel melek olduğu gibi, bütün yağmurlara müekkel bir melek de vardır.

Meleklerin nevileri de vazifeleri de nihâyetsizdir. Bunlardan bir kısmının görevi, mahlukattaki ilâhî sanatları tefekkür etmek ve onların tesbihlerini temsil etmektir. Nur Külliyatı’nda da ifade edildiği gibi, Mikâil aleyhisselam, şuursuz zikirleri şuurla temsil etmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Maksat, İkinci Esas | Yazar: Alaaddin BAŞAR (Prof. Dr.) | Okunma Sayısı: 151 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...