"Cehl-i mürekkep" ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cehalet, ilmin zıddı olup, bilmeme halini ifade eder; üç şekilde görülür:

1. Cehl-i basit: Bilmemek ve bilmediğinin farkında olmaktır.

2. Cehl-i mu'kab: Bilmemek ve bilmediğinin farkında olmamaktır.

3. Cehl-i mürekkep ise; bilmediği halde, kendini biliyor zannetme veya yanlış malumatını doğru kabul etme halidir. Yani, yanlış bilgisini ilim sanmaktır.

Birincisinin tedavisi kolay, ikinci ve üçüncüsünün tedavisi hayli zordur. Çünkü, böyleleri hem bilmiyorlar, hem de bilmediklerini bilmiyorlar.

Cehaleti bir hastalığa benzetirsek, cehl-i mürekkep; hastanın kendisini sağlıklı zannetmesi halidir. Kendini hasta görmeyen, doktora gitmez. Verilen ilaçları da kullanmaz. Artık, bu hastanın tedavisi oldukça zorlaşır.

Cehl-i mürekkepte bilgiye ihtiyaç hissedilmez. Çünkü her şeyi bildiğini zannediyor. Deveyi hendekten atlatırsın, ancak cehl-i mürekkeb'e giriftar olmuş birine bir hakikati anlatamazsın.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

semiye

Yani bu kişi aslında Allah'ı bilmiyor, ölümün hak olduğunu bilimiyor, fakat bilmediğini de bilmiyor, şeklinde mi cümleyi anlayabilirmiyiz?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bu ifadeler ilgili konuyla bağlantılıdır. Yani Namaz iyidir. Fakat her gün her gün beşer defa kılmak çoktur. Bitmediğinden usanç veriyor konusu. Yoksa her konuda değildir. Tıp konusunda çok iyi olan birisi, dini konularda yanlış saplantıları olabileceği gibi, tersi bir durum da söz konusu olabilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...