"Cemaate Sözler’i okumak zamanında, sendeki hissiyât-ı âliye ve fazla inkişaf ve fedakârâne hamiyet-i diniye galeyanının sırrı şudur ki: Velâyet-i kübrâ olan veraset-i Nübüvvetteki makam-ı tebliğin envarı altına girdiğin içindir…” İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sözler hakkında hüsn-ü şehadetiniz, bana büyük bir tesellî verdi. Vazifemin bitmediğine dair burhanlarınız gayet kuvvetlidirler; lâkin ben gayet kuvvetsizim. Fakat Cenâb-ı Hakka tevekkül edip, o burhanlara serfürû ediyorum."

Cemaate Sözler'i okumak zamanında, sendeki hissiyât-ı âliye ve fazla inkişaf ve fedakârâne hamiyet-i diniye galeyanının sırrı şudur ki: Velâyet-i kübrâ olan veraset-i Nübüvvetteki makam-ı tebliğin envarı altına girdiğin içindir. O vakit sen, dellâl-ı Kur'ân Said'in vekili, belki mânen aynı hükmüne geçtiğin içindir."(1)

Hulusi Ağabey, Risale-i Nur'u cemaate okurken yüksek bir duygu, müthiş bir inkişaf (hakikatler ona açılıyor demektir) dini gayret ve fedakârlığı zirveye çıkıyormuş.

Üstad Hazretleri bu manevi durumu (mana olarak) şöyle izah ediyor:

"Sen, velâyet-i kübrâ olan veraset-i Nübüvvetteki makam-ı tebliğin envarı altına girdiğin için o durumlara mazhar oluyorsun. Yani Risale-i Nur'u okuma makamı, bu zamanda Peygamber Efendimizi (asm) temsil eden ve onun velayet ve vesayeti altında gerçekleşen bir makamdır. Böyle bir makamda insanın manen inkişaf edip yüksek hislere mazhar olması pek tabi bir durumdur."

"O vakit sen, Kur’an’ı insanlara duyuran bir tebliğci, bu asrın müceddinin bir vekili, belki manen aynı hükmüne geçtiğin için, yüksek bir hissiyata ulaşıyorsun."

Tabi bu durum sadece Hulusi Ağabe'ye mahsus değil, derecesine göre her Nur talebesi aynı duygulara ulaşabilir.

(1) bk. Barla Lâhikası, (211. Mektup).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

serdar.rnk

Gönderdiğim soruyu aynen cevaba yazmışsınız. soruda önemli olan makam-ı tebliğ. buna hiç değinilmemiş.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Siz soruda makam-ı tebliğ ifadesinin izahını vurgulamamışsınız, biz de paragraftan genel olarak anladığımızı yazdık.
Burada ki makam-ı tebliğ Risale-i Nuru okuma anlatma ve duyurma makamıdır.Nasıl resmi bir sözcü bir hükmü tebliğ ederken bulunduğu makamın kuvvet ve derecesine göre konuşur ve üslupta ona göre amirane olursa aynı şekilde Risale-i Nuru okuyan birisi de Risale-i Nurun makamına göre bir hissiyat ve feyiz ile konuşur demektir. Yani adi bir adam ali bir makamda ali bir insan hüviyeti ile konuşur ve ona göre hislenir demektir. Risale-i Nur kürsüsünde oturan birisi o kürsü de Üstad adına ve onun vekili olarak konuşur demektir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...