Block title
Block content

"Her şey ya hakikaten güzeldir ya bizzat güzeldir." Bu ikisi arasında nasıl bir fark var?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kâinatta çirkinlik diye bir şey yoktur; her şey ya bizzat güzeldir ya da neticeleri itibari ile güzeldir.

Mesela, çiçeğin güleç yüzü bizzat güzeldir, çiçeğin muhafızı olan dikenleri ise dolaylı bir güzelliktir. Çünkü o diken o çiçeğe muhafızlık ederek, çiçeğin o bizzat olan güzelliğine hizmet ediyor. Yani diken bizzat değil doğurduğu sonuç ve gayeler açısından güzel oluyor. 

“Bahar mevsiminde fırtınalı yağmur, çamurlu toprak perdesi altında, nihayetsiz güzel çiçek ve muntazam nebatatın tebessümleri saklanmış.”(1)

ifadesi, bu manaya işaret eden güzel bir levhadır.

Yağmur ve çamur görünüşte çirkin ve meşakkatli gibi iken hakikatte binlerce bitki ve canlıya bir ana kucağı gibi müşfik ve şefkatlidir. Yağmur çamur olmasa milyonlarca canlı hayat bulamaz. Demek fırtınalı yağmur ve çamur bizzat değil neticeleri itibari ile güzeldir.

Cihad bizzat güzel değildir, ama sonuçları açısından güzeldir. Çünkü cihad bir milletin şeref ve özgürlüğünü korur.

(1) bk. Sözler, On Sekizinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Adem68474
Herhalde soru tam anlaşılmadı.ilgili yerde herşey ya hakikaten güzeldir,ya bizzat güzeldir veya neticeleri itibariyle güzeldir.bu üçünün farkı Bizzat-Hakikaten-Neticeleri İtibariyle nasıl olur
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Eşyanın hakikaten güzel olması İlahi isimlerin güzel olması anlamındadır. Çünkü eşyanın hakikati esma-ı İlahidir ve hepsi cemildir. Eşyanın bizzat güzel olması ve neticeleri itibarı ile güzel olması da yukarıda ki cevapta ki gibidir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...