"Cümle tahiyyat, ol Hâkim-i Ezel ve Hakîm-i Ezelî ve Rahmân-ı Lemyezelîye elyaktır ki, bizi İslâmiyetle serfiraz ve şeriat-ı garrâ ile sırat-ı müstakîme hidayet etmiştir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Cümle tahiyyat, ol Hâkim-i Ezel ve Hakîm-i Ezelî ve Rahmân-ı Lemyezelîye elyaktır ki, bizi İslâmiyetle serfiraz ve şeriat-ı garrâyla sırat-ı müstakîme hidayet etmiştir."(1)

(Bütün övgü ve senalar ezeli ve ebedi olan Hakim, Hâkim ve Rahman olan Allah’a layıktır. O Allah ki bizi İslamiyet ile yüceltip, parlak şeriatı ile hakkı ve doğru yolu gösterdi.)

Bir kitaba ya da yazıya başlarken öncelikle Allah'ın isimlerini şefaatçi olarak zikretmekten ibaret olan besmele, sonrasında ise Allah’ı takdis ve tahmid (sena, övgü) ederek devam edip, sonrasında ise Fahr-i Kainat olan Hz. Peygamber (a.s.m)'a salavat getirmek, İslam alimlerinin bir geleneği ve bir sünneti olduğu için, Üstad Hazretleri de "Muhakemet" adlı eserine başlarken bu sünnete riayet ediyor.

(1) bk. Muhakemat.

İlgili ders videosu için tıklayınız:
Prof. Dr. Şadi Eren, Muhakemat Dersleri (1.Bölüm)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Editor (Muaz)
İman esasat, ibadetler füruat, ahlak ise netice ve meyvedir. Kur'an bu üç esası insanlığa ders veren bir mürşid-i kamildir. Kur'an sadece iman esaslarını ders vermiyor haram helalleri, emir ve yasakları, eve nerden girilir, insanlarla nasıl iletişim kurulura kadar her konuda bize mürşitlik yapmaktadır. Ayrıntıları da sünnet ile ikmal edilmektedir.  
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...