"Çünkü rızkı gönderen, rızka muhtaç olanları bilecek, tanıyacak, vaktini bilecek, ihtiyacını idrak edecek; sonra rızkını layık bir tarzda verebilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem bütün zihayata, herbirisine layık bir tarzda, münasip vakitte, ummadığı yerde rızıklarını vermek, bir ilm-i muhitle olur. Çünkü rızkı gönderen, rızka muhtaç olanları bilecek, tanıyacak, vaktini bilecek, ihtiyacını idrak edecek; sonra rızkını layık bir tarzda verebilir." (Mektubat, Yirminci Mektub, İkinci Makam)

Karıncanın rızkı küçük kırıntılar iken, bir filin rızkı ise bazen üç yüz beş yüz kiloluk yeşilliktir. Yani Allah rızkı her canlının midesinin layığına göre ihsan ve ihzar ediyor. File kırıntı, karıncaya tonlarca rızık vermiyor.

Mesela, aşçılıkta en önemli ölçütlerden birisi de misafir / müşteri sayısına göre yemek hazırlamaktır. On kişiye yüz kişilik yemek hazırlamak israf olacağı gibi yüz kişiye on kişilik yemek ihzar etmek de yetersiz yani layık olmayacaktır. Ayrıca o misafir ne sever ne sevmez? Onu memnun etmek için nasıl bir karşılama ve ikram gerekir? Bunları bilen ev sahipleri, misafirlerine daha güzel ev sahipliği yapar.

Bu açıdan bakıldığında yeryüzündeki canlıların mükemmel bir ölçü ve tartı ile beslendiğini görüyoruz. Herbirisinin memnun kalacağı ve kâinatın bütün malzemelerinin iktisat ölçülerine göre kullanıldığını da müşahede ediyoruz. İşte layık ifadesini bu şekilde değerlendirebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...